הדרכת הורים-התמקדות עם ילדים


להיות הורים זו אחריות גדולה ומאתגרת יותר מאי פעם – וכמה שננסה, לא ניתן באמת להתכונן אליה עד שהיא "נוחתת" עלינו. דילמות רבות ומצבים לא פשוטים ממתינים שנקבל את ההחלטות ה"נכונות". מסביב כולם מייעצים –  אך לכל הורה, ילד ומשפחה קיים "נכון" אחר. יותר מכך, אותו "נכון" לא תמיד זהה להורה ולילדו. הדרכת הורים בגישת התמקדות מעניקה מיומנויות לוויסות עצמי ומסייעת לכל הורה למצוא את "הנכון" הסובייקטיבי עבורו ועבור יתר המשפחה.

הורים, גננות ומורים הלומדים את גישת ההתמקדות רוכשים מיומנויות לניהול העולם החווייתי האישי, לומדים להקשיב לסיפור על כל רבדיו, לנקות את המרחב, להזיז מחסומים בהקשבה, להגיע לתובנות ולפתור בעיות.סמכות הורית בגובה העיניים
הפתרון, לפי גישת ההתמקדות, טמון בפיתוח סמכות הורית שתהא בגובה העיניים. על פניו נראה כי סמכות אינה יכולה להיות בגובה העיניים, ואולם בהדרכת הורים ממוקדת ההורה לומד כיצד לשמור על "זכות הווטו" הטבעית שלו כהורה – ובמקביל להיות אמפתי לילדו, להקשיב לו ממקום שווה ומתוך אכפתיות לצרכיו. כשההורה נוהג כך, הילד מקבל הזדמנות להרגיש הורה קשוב ולדעת שרואים אותו ואת צרכיו ומבינים את רצונותיו, גם אם אלו אינם תמיד ניתנים להגשמה. ביטחון זה מקל על הילד לקבל את סמכות ההורה במקרים רבים. תקשורת כזו מאפשרת דיאלוג מלב-אל-לב ותוצאותיה ניכרות במהירות: הילד מרגיש רצוי במשפחה, בטוח ואהוב -  גם במצבי קונפליקט.

 דימוי עצמי חיובי נבנה על ק.ש.ר – כשהילד יכול לומר לעצמו בבטחה:

אני קיים,  אני שייך,  אני רצוי

לשם כך נדרש ההורה ל"שריר רגשי" מפותח, כזה שיתמוך בו כך שלא ייגרר לפרובוקציות או ייכנע לסחיטות מצד הילד. שריר כזה מאפשר להקשיב לילד בסקרנות, ללא שיפוט, לראות אותו ולהבין בין השורות איך הוא מרגיש מעבר להתנהגות המוקצנת ולמילים (זכרו: עדיין אין ברשותו די מילים כדי להעביר את רגשותיו) – ומה הוא באמת צריך.

במפגשים הקשורים בהדרכת הורים מתבררות מטרות ההורים, החזון ההורי וה'אני מאמין' במסגרת המשפחתית. ההורים מקבלים כלים להקשבה לילדים המאפשרת דיאלוג פתוח, כלים של דיבור המעודד הקשבה מצד הילדים, וכללי התנהגות המאפשרים חיים בצוותא במסגרת משפחתית חמה. הדגש אינו על פעולה למען הילד – אלא על היכולת להיות אתו ובדיאלוג עמו בנוכחות לא שיפוטית.

התמקדות להורים – נושאים מרכזיים בקורס:

  •      כיצד לנהל תקשורת המבוססת על כבוד למרחב הרגשות – שלי כהורה ושל הילד/ים
  •      כיצד לא לתת לרגשות אשם להציף ולהשפיע על בחירות בחינוך הילד
  •      כיצד להקשיב לדברי הילדים ממקום נקי, ללא ביקורת או שיפוטיות
  •      כיצד להפריד בין החלק ההורי המחנך לחלק המכיל – ואיך ולהגיב מהמקום הנכון בזמן הנכון
  •      כיצד להגיב באסרטיביות, להציב גבולות בטוחים עבור הילד ולהוות סמכות בגובה עיניים 

 מאמר נוסף – התמקדות בתקשורת עם ילדים

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244