טיפול בטראומה


נפגעי טראומה מרגישים לעתים קרובות שאיש לא מבין אותם, את מה שעברו – ועדיין מצוי חזק בחוויית החיים שלהם. משום כך הם חשים פעמים רבות שמשפחותיהם והחברה בגדו בהם ונטשו אותם. חלקם גם נרתעים מלבקש עזרה או טיפול משום שהם מפרשים את החוויות שלהם כסימן לחולשה.
מסיבה זו, כשהם כבר אוזרים אומץ ומגיעים לטיפול – חשוב מאוד שהמטפל יסביר בפירוט בתחילת התהליך על התופעות המלוות טראומה ופוסט טראומה. באופן זה הנפגע מסוגל להבין מה מתרחש אצלו, להיות שותף פעיל בהתמודדות עם התופעות והסימפטומים ולקדם בכך את תהליך הריפוי שלו.

התמקדות בעבודה עם טראומה


תרפיה מכוונת התמקדות היא עדינה ועוצמתית ונמצאה אפקטיבית בטיפול ובריפוי של טראומה ופוסט טראומה הנובעות מתאונות, מפיגועים או מהתעללות מינית, פיזית או רגשית. לבו של תהליך ריפוי הטראומה מתבסס על עבודה עם תחושות גופניות מורגשות, Felt Senses, המשמשות "נורות אדומות" המאותתות על המתרחש בגוף. המטופל בתהליך ההתמקדות הוא שותף מלא ופעיל בעבודת הריפוי: הוא לומד לזהות ולאתר תחושות מורגשות לא מילוליות, ומפתח "שרירים רגשיים" המסייעים לו להכיל את חלקי הטראומה ממקום נוח ובטוח, מבלי להיגרר למערבולת הטראומה. במהלך הטיפול רוכש נפגע הטראומה מערך של צעדים ואסטרטגיות המאפשרים לו לווסת את הסימפטומים הפיזיים והרגשיים ובכך להתמודד ולתפקד טוב יותר בשלל רובדי בחיים.
התמקדות היא אופטימית בבסיסה ומאפשרת חוויה של העצמה אישית תוך כדי הטיפול. בזכות ההתמקדות המטופל לומד להאמין ביכולותיו ובכוחות הריפוי המצויים בו. הוא מתקדם בתהליך הריפוי מתוך חקירה אמפתית ושיקום ה"עצמי" ((Self שלו שנפגע באירוע הטראומתי.

איך זה עובד
צעד אחר צעד, בעדינות ובסבלנות, נבנית ההבנה לגבי הטראומה על כל מרכיביה, כולל השפעתה על מגוון היבטי החיים. המטופל ממפה את המחשבות, את האמונות, את הרגשות ואת התגובות שלו למצבים ולגירויים בסביבה שמתדלקים ומזִינים את הטראומה שלו. בהמשך התהליך הוא מלווה את תחושות הגוף שלו ולומד להתבונן בסימפטומים כשדרים של חוכמת הגוף שמזמינה אותו לרפא את מערכת גוף-נפש שלו. בין היתר, המטופל המתמקד מזהה את הפחד או החרדה שמופיעים ולומד לא להזדהות אתם ולא ליפול לתוך המערבולת שנוצרה מהם.
במקביל לתהליך הריפוי של הטראומה, לומד המטופל לזהות את אנרגיית החיים הבריאה שהוא חש בגופו, תחילה במנות קטנות. אנרגיה זו זוכה לתשומת לב רבה ולעידוד מצד המטופל והמטפל וכך היא גדלה ותופסת מקום בחוויית החיים היום-יומית של המטופל.

 

מאמר נוסף בנושא טראומה נפשית ופוסט טראומה

 

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244