אבני יסוד בהתמקדות


סביבה בטוחה- תהליך התמקדות יכול להתפתח בסביבה בטוחה, מכילה, אמפתית, מקבלת ולא שיפוטית. כשתנאים אלו מתקיימים בסביבה, יכול להתאפשר תהליך של ריפוי.

תחושת גוף מורגשת - תחושת גוף מורגשת היא תחושת גוף פיזית של בעיה, אירוע או מצב הנחווה בחיי היומיום. זוהי תחושה פיזית עם משמעות, הכוללת בתוכה את הספור, התובנה ואת הצעד הבא לקראת ריפוי. תחושת גוף מורגשת, FELT SENSE היא אבן היסוד של תהליך ההתמקדות.

הקשבה אמפתית ואכפתית מהתחושה המורגשת של הגוף – זוהי הקשבה לעצמך ולאחר, בגובה עיניים, עם נוכחות מלאה ללא פרשנות ומתן עצות. זוהי תקשורת מ"לב אל לב" ומפגש עם האנושיות של המספר.

המספר/המתמקד הוא המוביל ואחראי לאופן בו מקשיבים לו – לרוב אנו מטילים את האחריות על ההקשבה על המקשיב. בהתמקדות, המתמקד הוא האחראי על ההקשבה המדויקת לה הוא זקוק.

לתרגום המאמר "רגש לעומת תחושה מורגשת בהתמקדות" מאת יוג'ין ג'נדלין

שיחה עם פרופ' יוג'ין ג'נדלין על מהי התמקדות ומתי התמקדות מתחילה.
בצפיה בקטע זה מדגיש יוג'ין כי להתמקד משמעו לבא בצורה סקרנית ורעננה למקום הלא ידוע בתוכנו. מקום שמרגיש משהו לא ברור, משהו שאולי עדיין מעורפל. לבלות שם מעט זמן…עד שהוא מתבהר.
הנטייה הטבעית היא למצא את הרגשות הברורים בגוף, אך זה עדיין לא התמקדות. התמקדות היא המיומנות של להיות עם התחושה הפנימית הרבה מעבר לרגש. להיות לצידה, לארח לה חברה כ"מנהל הבית" ולא להזדהות עם מה שבא שם. רגשות הם כמו האורחים המבקרים ב"מלון אורחים" (שיר של רומי)

האזינו ונסו לתרגל בעצמכם

 

 

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244