התמקדות לזוגות – טיפול זוגי


טיפול זוגי ממוקד

בני-זוג עם קשיים בזוגיות מדווחים על חוויות של חוסר תקשורת, תחושת ניכור וסבל רב. במקרים רבים בולט היעדר השיתוף ביניהם עד כדי חוויה של שני אנשים נפרדים שבמקרה חיים תחת קורת גג אחת, מוצפים בקונפליקטים ובהתנגשויות יום יומיות.

זוגות רבים מגיעים לטיפול זוגי רק כשהמשבר ביניהם כבר גדול ועמוק, חלקם אף על סף פרידה. חבל על כל יום נוסף של סבל! ניסיוננו מלמד על זוגות רבים שנרתמו יחד במטרה לעבור את המשבר – וחזרו לזוגיות בריאה ואף טובה יותר.

כל שנדרש כדי "להציל" את הזוגיות הוא הנכונות של כל אחד מבני הזוג ליצור שינוי, ובמקביל להתגמש למען האחר. נכונות זו מביאה בסופו של דבר לפתרון ולריפוי הבעיות בדפוסי התקשורת, ומשם להתפתחות עצמית של שני בני הזוג ולצמיחה בריאה של הזוגיות. בני-זוג המעוניינים לחיות בזוגיות מוצלחת מוזמנים להיעזר בטיפול בהתמקדות כדי להשיב את יחסיהם לקדמותם ולהיזכר בסיבה שחיברה אותם יחד מלכתחילה.

מתאים במיוחד לזוגות
* החווים קשיים ו/או תסכול
* החווים קשיים עם הילדים
* לפני החלטה של נישואין
* לפני החלטה של גירושין

איך זה עובד
טיפול זוגי בהתמקדות הוא עוצמתי, מעשי ומקדם ריפוי של שורשי הבעיות. בני הזוג והמטפל עובדים כצוות שמטרתו לרפא ולשמר את הישות הזוגית. בני הזוג לומדים מהמטפל את עקרונות ההתמקדות ואת שפת התקשורת הייחודית להתמקדות – מ"לב אל לב" – לטובת יישום יומיומי. עם הזמן מתרחש תהליך עמוק – אצל כל אחד מהם בנפרד ויחד כזוג – המביא עמו רווחה פיזית ורגשית. במהלך טיפול זוגי בהתמקדות רוכשים שני בני הזוג ידע על מחסומים בתקשורת הזוגית המילולית והלא-מילולית (שפת הגוף) ומתרגלים כיצד לעקוף אותם ולא ליפול לתוכם.

בתהליך הריפוי הממוקד של הישות הזוגית הופכים בני הזוג לשותפים פעילים. הם לומדים לזהות את הדפוסים הגורמים להם סבל, מתרגלים כיצד להפסיק את שיתוף הפעולה עם הדפוסים הכואבים ושמים קץ למחול השדים שלהם. עוד לומדים בני הזוג ל"פרק" את הדפוסים כפי שאלו באים לידי ביטוי מחוץ לחדר הטיפולים.

המטפל הזוגי בהתמקדות, שומר על תחושת ביטחון וכבוד לכל אחד מבני הזוג ומקדם את תהליך הריפוי. ככל שהמשבר הזוגי עמוק יותר, כך המטפל פעיל יותר בשלבים הראשונים של הטיפול. בני הזוג חווים העצמה אישית ומסוגלים לסייע לעצמם לגדול בתוך המרחב הזוגי ובמעגלי חיים נוספים. עוד לומדים בני הזוג להיות באמפתיה אחד עם השני, גם בעיצומו של קונפליקט או ויכוח – ולפתח מערכת יחסים של אהבה, כבוד, חברות ותמיכה.

מיומנות נרכשות בטיפול זוגי בהתמקדות:

  • יצירת "מפה" פנימית: דפוסים ומשאבים
  • הבעת רגשות ותחושות במרחב בטוח
  • זיהוי דפוסים אישיים – ללא אשמה
  • פתרון מצבי קונפליקט
  • חיבור בין השכל ובין תחושות הבטן
  • זיהוי הצרכים האישיים ומתן ביטוי להם

 

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244