טיפול בלחץ נפשי


טיפול במתח ובלחץ נפשי

לחץ נפשי ומתח הם חלקים בלתי נפרדים ממרוץ החיים האינטנסיבי בעידן המודרני. הם אינם פוסחים על איש, ואיש אינו חסין בפניהם. למרבה הצער, רבים מהאנשים הסובלים ממתח נפשי ומצבי לחץ מגיעים לטיפול לאחר שניסו, לשווא, להתעלם מקיומו, תוך שהם מספרים לעצמם שלחץ הוא תוצאה טבעית לעומס בעבודה, לבעיות בבית, לדרישות בלימודים ואיפה לא. כשהם סוף-סוף בוחרים לטפל בלחץ הם לרוב כבר מוצפים רגשית ולעתים גם סובלים מחרדה עד כדי פגיעה בתפקוד.

תגובות של לחץ וחרדה הן דרכו של הגוף החווה עומס לצעוק ולהתריע: "הכוס מלאה עד אפס מקום, אין ביכולתי להתמודד עם העומס!" הסימפטומים הגופניים, ביניהם דפיקות לב מואצות, לחץ בחזה, מועקה, פרצי כעס ובכי, הם ניסיונות של חוכמת הגוף לדרוש עזרה וטיפול. התמקדות היא תהליך טבעי שמסייע למטופל להתגייס יחד עם המטפל במטרה לפתור את בעיית הלחץ והחרדה. העבודה כצוות מאפשרת למטופל לפרק את המעמסה לגורמים שניתן לעבוד עמם ולמצוא להם פתרונות.

טיפול בלחץ נפשי ובמצבי מתח באמצעות התמקדות מאפשר למטופל להיעזר בכוחות הטבעיים המרפאים של הגוף כמשאב להתמודדות עם לחץ. מטרת הטיפול בהתמקדות להחזיר את האיזון. המטופל לומד כיצד לשתף פעולה עם כוחות הריפוי שלו ובכך לשפר את ההתמודדות עם מצבי לחץ – ולעצור את הלחץ לפני שהוא מתפתח לחרדה.

איך זה עובד
מניסיוננו, דווקא התמקדות ב"לחץ" מביאה עמה רווחה פיזית והקלה נפשית. בטיפול הממוקד ניתן דגש מרכזי על קבלת הלחץ כפי שהוא, כלומר מבלי "להיכנס ללחץ מהלחץ". הטיפול מנחה את המטופל כיצד לבצע "פינוי מרחב" – ולהפריד בינו ובין חוויית הלחץ. בזמן הצפה יכול האדם הסובל מלחץ להשתמש בכלים שעוזרים לו להסתכל על הלחץ ממרחק נוח ובטוח, להבדיל משקיעה בתוכו המובילה את הגוף לסחרור גדול יותר.

נושאים מרכזיים בטיפול – בדרך לרווחה פיזית ונפשית

  • זיהוי וקבלת הלחץ, בלי להיבהל ממנו
  • ביצוע עצירות להתבוננות ברמת הלחץ הנחווית בגוף
  • ויסות הלחץ/חרדה באמצעות מגוון מיומנויות וטכניקות
  • ביצוע "פינוי מרחב" כדי להשיג רווחה פיזית

טיפול פרטני בלחץ נפשי ובחרדה מסייע למטופל לשוב לתפקוד רגיל תוך זמן קצר. המטופל מקבל תובנות ומיומנויות, מטמיע אותן בחיי היומיום שלו ומונע בכך התקפי חרדה ולחץ נוספים.

 

מאמר נוסף בנושא התמקדות בלחץ נפשי


להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

 

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244