טיפול בהתמקדות


טיפול בגישת התמקדות הוא טיפול רגשי-נפשי ומטרתו לסייע ולהקל על מצוקות שונות. התמקדות מטפלת ומחברת בין גוף לנפש ומאפשרת ריפוי בשורש הבעיה ובמקומות כואבים מבלי להישאב למערבולת הכאב.

טיפול בהתמקדות שייך לגישות הטיפוליות קצרות המועד. בטיפול מוצלח מתפתח תהליך מודע ומכוון המאפשר למטופל להתבונן במכלול חייו ולהכיר את עצמו טוב יותר, על חולשותיו וחזקותיו, לחקור את שורשי הבעיות שלו ולרכוש כלים לקידום ההתנהלות הנדרשת בחייו.

המטופל מתרגל מיומנויות העוזרות לו להיות "בעל-הבית" המסוגל להבין את עצמו ואת בעיותיו. הוא לומד תהליך המסייע לו להקשיב ל"נורות האדומות" שחוכמת הגוף שולחת, להבין את המשמעות שלהן ולפתור את הבעיות שקשורות בהן.

יש מי שמגיע לטיפול בזמן משבר אקוטי, יש שנעזרים בהתמקדות דווקא בשוך הסערה ויש מי שרותמים את הגישה לפתרון מצוקה נפשית מתמשכת או לשחרור תחושת תקיעות בחיים. טיפול ממוקד מעניק אוזן קשבת מקצועית ומלווה את כל המבקש ברכישת תובנות חדשות המאפשרות התמודדות יעילה יותר עם מה שמביאים עמם החיים: פחדים, דילמות, תקיעויות, מתח, חרדות, פוביות, טראומות ואתגרי התפתחות וצמיחה נוספים.

טיפול בהתמקדות  מיועד לכולם – מבוגרים, בני נוער, מתבגרים וילדים. הטיפול יכול להיות אישי, זוגי או משפחתי ומתקיים בעיקר באמצעות שיחות בין המטפל המומחה בהתמקדות והמטופל. תהליך הריפוי משלב שיטות טיפול נוספות ומגוונות בהתאם למטרה המבוקשת או לסוג הקושי ולחומרתו.

***

"הגעתי לפוקוסינג בלי באמת לדעת מה זה. הייתה לי מין חסימה שלא יכולתי להסביר שמנעה ממני להתקדם בתחומים שונים. אני מוכרח להודות שהייתי מאוד ספקן לגבי העניין לאחר שהמאמנת שלי הסבירה לי במה מדובר. אחרי המפגש השני התחלתי להרגיש את השינוי. השיטה הזאת, שמובילה אותך להתעמקות ממוקדת בכל נושא, הפכה לחוויה מאוד חזקה שהחלה להבהיר לי איך אני צריך להתייחס לתחושות הגוף וללמוד איך להקשיב להן. אני מניח שעד אז הייתי פשוט שם את הדברים בצד. אני יכול לומר בכנות שבמהלך המפגש השלישי חשתי, לראשונה בחיי, תחושת רווחה עצומה, הפוקוסינג גרם לי להרגיש שמשא הורם מעל כתפיי. בסיום הטיפול, מעבר לעובדה שכל הספקות והחסימות נעלמו, חשתי באמת קל יותר, אנרגטי יותר ושליו יותר. אני ממליץ בחום לכל מי שמרגיש משהו בפנים ורוצה ללמוד להקשיב ולהתייחס אל הדברים לנסות את השיטה." אורון פרנקו.

 

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244