שליטה עצמית


שליטה עצמית היא אוסף של מיומנויות נרכשות, המאפשרות לאדם לפעול להשגת מטרה מתוכננת, תוך התגברות על מצבים מפריעים הקשורים לרגשות, מחשבות והתנהגות. שליטה עצמית מאפשרת לאדם להסתגל למצבים משתנים ואף מפתיעים. לפתח קשרים חברתיים ולהתגבר על מצבי לחץ ומשבר.

 

בחן את עצמך – היכולת לשליטה עצמית:

 

תמיד

לעיתים קרובות

לעיתים רחוקות

אף פעם לא

אני יכול לדחות סיפוקים

       

אני יודע להתמודד עם פיתויים

       

אני יכול לשנות את המחשבות שלי

       

אני נעזר בדיבור עצמי

       

אני נותן לעצמי הוראות עצמיות בזמן לחץ

       

אני מציב לעצמי מטרות

       

אני בוחר בין אלטרנטיבות

       

אני יכול לצפות את ההתנהגות שלי

       

אני מתכנן את פעולותיי

       

אני יכול להעריך את התנהגותי ולחזק אותה בעצמי

       

אם ענית על רוב השאלות בכיוון של לעיתים קרובות/תמיד הנך בעל יכולת לשליטה עצמית

שליטה עצמית היא היכולת להגיב לאנשים או לאירועים או מצבים מתוך שיקול דעת ולא מתוך תגובה אוטומטית השרדותית כמו: בריחה, אלימות או האשמה עצמית. אדם עם שליטה עצמית יכול לווסת את רגשותיו, לבחור את ההתנהגות המתאימה למצב בעייתי, את עוצמת התגובה שלו ואת הדרך בה הוא בוחר להביע אותה. הוא גם בעל מודעות אישית גבוהה ויכולת לשיח פנימי ובינאישי יעיל.

אנו חווים את העולם דרך הגוף ובאופן טבעי לגוף יש תגובות אוטומטיות, בלתי רצוניות לגירויים חיצוניים. למשל אם בסביבתנו יהיה רעש חזק ופתאומי, הגוף יגיב אוטומטית בשינוי קצב הנשימה, הזעה, מצמוץ, דופק מהיר ועוד. אם מישהו יכעס ויצעק עלינו קרוב לודאי שהתגובה האוטומטית תהיה תוקפנית, ולעיתים אף אלימה. התגובה האוטומטית ההישרדותית אמנם במקורה באה להגן עלינו, אך בהרבה מקרים אינה יעילה עוד בחיי היומיום. דווקא היכולת לשליטה עצמית במצבים קשים של לחץ ומשבר, היכולת לגייס משאבים אישיים ומשאבים סביבתיים של תמיכה חברתית, מאפשרים לשמור על רמת תפקוד טובה ורווחה נפשית גבוהה, למרות הבעיות.

המחקר מדגיש את חשיבות השליטה העצמית להצלחה בכל תחומי החיים. אנשים בעלי כושר שליטה עצמית מצליחים יותר, בריאים יותר, יציבים יותר ונורמטיביים יותר.

שליטה עצמית היא מיומנות המתפתחת ונרכשת בהדרגה תוך כדי תהליך התפתחותו של האדם, דרך התנסויות וצפייה בהתנהגות אחרים המפעילים מיומנויות אלו.

מיומנויות שליטה עצמית מקנות לאדם את היכולת להיות חופשי ולנהל את עצמו.

התמקדות ושליטה עצמית

התמקדות מעניקה "צרור מפתחות" כדי לפתח מיומנויות לניהול עצמי ושליטה עצמית.

היא מאפשרת ללמוד לזהות את הגירויים המתרחשים סביבנו, ואת התגובה הגופנית הראשונית הנילוות להם ולהימנע מלהגיב מיידית מתוך התגובות המולדות האוטומטיות. היכולת לעצור, להתבונן, להקשיב לתחושת הגוף FELT SENSE, כעד צופה בכל המתרחש.

התמקדות מלמדת אותנו להביא נוכחות מקבלת לתחושות הגוף באשר הן (PRESENC), קבל אותן בהבנה בלי שיפוטיות וללמוד את שורש הבעיה בכל מצב. מתוך למידה זו לרוב מגיעות תובנות חדשות שלא היו ידועות לנו מקודם. התמקדות מאפשרת למצוא אופציות נוספות לתגובה האוטומטית מתחושת הגוף, לבחור מתוכן את התגובה היעילה ביותר לסיטואציה.

כל המיומנויות הללו הינן תגובות של שליטה עצמית.

אחד העקרונות הפילוסופיים של ההתמקדות היא עקרון האינטראציה בחיים.  שום גוף אורגני אינו עומד בפני עצמו וחי לעצמו. בעולם, הכל נמצא באינטראקציה מתמדת, משפיע ומושפע מהסובב אותו. בני אדם, בעלי חיים, צומח, חפצים…

חשוב לזכור כי מערכת גוףנפש אנושית פועלת בראש ובראשונה מתוך המערך ההישרדותי שלה. כלומר כשהגוף האנושי מרגיש מאוים הוא מיד נכנס למהלך הישרדות ומגיב בדפוסים מוכרים לו להגנה אישית.

אם וכאשר האדם אינו מודע לגורמים שמניעים את התנהגותו ולתגובות האוטומטיות / הישרדותיות של גופו,  קרוב לודאי שהוא יפתח דפוסי התנהגות אוטומטיים הגובים לרוב מחירים גבוהים. דפוסים אילו משקפים חוסר שליטה וחוסר וויסות עצמי, ומתרחשים בכל תחומי החיים: במשפחה, עם בני הזוג/הילדים, ההורים, חברים.  בעבודה-עם הבוס, עם עמיתים, עם השכנים, על הכביש, וגם בעסקים. חוסר שליטה מוביל לעמדת חולשה, תחושת קורבנות, אין אונים ועוד.

פעולה ממקום לא מודע, אוטומטי היא פעולה שממשיכה לתדלק את הדפוס ולחזק אותו.  בדרך כלל, נמצא גם שהאדם שאינו מודע לדפוסים שלו מזדהה איתם ואינו מפריד את עצמו מהם. כך נפגוש תגובות של חוסר שליטה, עודף אמוציונליות, עודף מעורבות בסיטואציה, ציפיות גבוהות, וחוסר גבולות.

לעומת זאת, מתמקדים שמזהים את הדפוסים שלהם ויכולים לווסת  את הרגשות שלהם יחוו יותר שליטה עצמית, חשיבה ממוקדת, ויכולת בחירה בין מספר אופציות לתגובה והתנהגות.

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244