בלהה פרולינגר


בלהה פרולינגר (.M.A)

 Focusing Coordinator מטעם המרכז הבינלאומי בניו-יורק  בעבודה עם מבוגרים וגם עם ילדים

אני פסיכותרפיסטית, בוגרת התוכנית לפסיכותרפיה ממוקדת קצרת מועד באוניברסיטת בר אילן, ובוגרת המרכז הרב תחומי ללימודי טראומה בתוכנית לפסיכותרפיה ממוקדת טראומה של נט"ל בשילוב עם הפקולטה לרפואה באונ' תל-אביב. בעלת קליניקה בכפר סבא. מטפלת במבוגרים וילדים המתמודדים עם קשיים בחיי היומיום כמו: מצבי לחץ, חרדה, פחד, טראומה, ועוד. מזה שנים פעילה ומתנדבת בקו הסיוע במרכז לנפגעי טראומה לאומית. בבית הספר ללימודי טראומה בנט"ל, אני גם מכשירה מטפלים לשילוב ההתמקדות בטיפול.

כשהתחלתי את לימודי האקדמיים לתואר ראשון, בחרתי ללמוד ייעוץ חינוכי ופסיכולוגיה כחלק מאהבת האדם שגיליתי בתוכי. ידעתי שעלי לעבוד עם אנשים ולסייע להם ככל יכולתי. בזאת ראיתי יעוד אישי ומימוש עצמי . התחלתי את חיי המקצועיים כיועצת חינוכית, ועבדתי במקומות עם מצוקה כלכלית קשה וילדים המצויים בסיכון גבוה. סייעתי רבות לילדים, למשפחות ולצוות החינוכי בעבודה פרטנית ומערכתית ומצאתי שבמערכת שיש בה כל כך הרבה נזקקים וצרכים ייחודיים יש לבסס את העבודה על שילוב בין עבודה פרטנית ועבודה מערכתית.

כך יצאתי ללמוד לימודי תואר שני והפעם בלימודי עבודה, באוניברסיטת תל-אביב,  ומיד אחריהם המשכתי ללימודי תעודה בייעוץ ארגוני. הצטרפתי לפרויקטים המובילים שינוי במערכות חינוך, ועזבתי את עבודתי כיועצת בבית ספר. חיפשתי מקום עם השפעה רחבה על מערכת החינוך. כך הצטרפתי למט"ח, המרכז לטכנולוגיה חינוכית, למחלקה להוראה מותאמת. במשך מספר שנים, הובלתי והנחתי צוותים חינוכיים טיפוליים, מנהלים, מפקחים ומדריכים ברמה ארצית, כשהמטרה הובלת תהליכי שינוי ארגוניים ולימודיים בבתי ספר בישובים שונים בארץ. במשך השנים רכשתי ידע נרחב על תהליכי הוראה למידה ובעיקר ליבי נמשך אל התלמידים עם צרכים מיוחדים. הצטרפתי לצוות חינוך מיוחד במט"ח וניהלתי את ההדרכה בתחום במשך מספר שנים. השתלבתי בפיתוח המקצועי של מדריכים מטעם משרד החינוך, של יועצות בתוכנית סינגור עצמי וגם פיתחתי תוכנית לסינגור עצמי לתלמידי החינוך המיוחד. עד היום הנני מטמיעה את התוכנית בערים רבות ברחבי הארץ, בהצלחה רבה ביותר במסגרת של פיתוח סגלי הוראה. בשנה האחרונה גם הוספתי קורס התמקדות בדיאלוג בשיח הכיתתי לקידום איכות חיים. בכל אלו אני משלבת ומלמדת את עקרונות ההתמקדות.

בין לבין הפעילויות השונות, בסקרנותי הרבה, וברצון העז לרכוש עוד ועוד כלים לסיוע למדתי ולימדתי גישור, שמשתי כמגשרת מספר שנים, למדתי COACHING והפכתי למאמנת, ריכזתי פרוייקט התנדבותי מטעם לשכת המאמנים לנשים במצוקה, ויותר ויותר התמקדות, פוקוסינג, FOCUSING

אני וההתמקדות:

אחותי ושותפתי ד"ר עצמאות פרלשטיין הגיעה ארצה אחרי 30 שנות שהייה בארה"ב, והללה ושיבחה את הכלי הנפלא שלמדה מפרופ' יוג'ין ג'נדלין – התמקדות.

שיחות על שיחות, פגישות על פגישות… החלפת דעות, למידה, העשרה, ימים כלילות הובילו אותי להכיר באיכויות הגדולות של הכלי בסיוע לעצמי ולאחר. בסופם נסעתי לארה"ב ב-1996 ועשיתי את ההכשרה בפוקוסינג וכך קם המרכז הישראלי להתמקדות, בגבעת חן, בשנת 2000. זהו מרכז ייחודי, הראשון שכל חזונו ועיסוקו מאז ומתמיד היה הנחלת ההתמקדות למטפלים ולכל המעוניין לרכוש כלי לסיוע עצמי.

בהתמקדות גיליתי עוד ועוד את כוחותיי לעמוד מול מצוקות חיי, לפגוש, לזהות ולהתמודד עם מקומות בלתי פתורים של חיי, ולפתח שריר רגשי של הכלה לעצמי. מצאתי את עצמי יותר ויותר חיה התמקדות, מדברת התמקדות ונושמת התמקדות.

הרגשתי שבכל דבר שאני עושה, הכלי המרכזי שעומד לרשותי הוא ההתמקדות. התפתחה בתוכי אמונה בכישוריי ויכולותיי האישיים והמקצועיים, פחתו רגשות אשמה וביקורת, וחוויתי שיש בי כמו מצפן שעוזר לי לנווט את ספינת חיי.

יחד עם החוויות האישיות והתמורות שאני חוויתי התפתחה בי האמונה באדם בכלל, בכוחותיו ובתהליכי הריפוי הפנימיים הגלומים בכל אחד ואחד.

עם הזמן חזרתי לדבר אותו עשיתי תמיד ואהבתי ביותר, טיפול פרטני וזוגי בילדים ומבוגרים, וזאת במקביל להנחיית תהליכים של פיתוח אישי ומקצועי בקורסים שונים.

בזכות הכלים שרכשתי אני חווה יותר ויותר שאני מצליחה לגעת באנשים, לעזור להם בשינוי דפוסי חיים תוקעים, ולהגיע לרבדים עמוקים של חוויה, התנסות וצמיחה. באמצעות ההתמקדות המטופלים פוגשים מקומות בתוכם שלא העזו לפגוש קודם, ושם יש הפתעות, תובנות חדשות וריפוי.

כאמור הנתיב המרכזי בטיפול הוא באמצעות ההתמקדות אולם בארגז הכלים שלי מצויים כלים רבים נוספים מתחום הייעוץ, גישור, אימון, SEE FAR CBT,  EFT ו- SOMATIC EXPIRIENCE לטיפול בטראומה וחרדות.

http://www.rovazm.co.il/2601/חזרה-לרגש-או-התמקדות/

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244