הקשבה אמפתית מלב אל לב


להיכנס לעולמו של האחר ולהרגיש "בבית" בעולמו, לגלות רגישות לשינויים רגעיים ב"תחושה המורגשת" של הזולת (Felt-Sense), לחיות באופן זמני את חיי נשוא האמפתיה בלי שיפוט. אמפתיה גם כוללת את היכולת לתקשר את התחושה של האדם השני (ק. רוג´רס) להיות בנעליו של האחר מבלי לצעוד בהן.

קוהוט מגדיר אמפטיה "כניסיונו של אדם אחד לחוות את חייו הפנימיים של אדם אחר בשומרו בו זמנית על עמדה של צופה סובייקטיבי". כאשר ילד חווה מרחב אמפתי (לא הזדהות נשאבת, או דחייה) יש לו את המרחב והאפשרות לצמוח. זה המקום האידיאלי שעלינו לנסות לשאוף אליו, לפעמים להצליח יותר, לפעמים פחות … כאשר מתקיים מרחב כזה, עולם שלם נפתח.

בטיפול זוגי חלק מאוד גדול הוא לפתח את המרחב הזה, להעיז, לשים בצד דברים אחרים, להסכים להיות מול משהו במרחב כזה שמייד מזמין אינטימיות (שלעיתים מפחידה), ללמוד להסתכל על עצמך באמפתיה.

חשוב והגדר לעצמך במשפט או שניים מהי אמפתיה בשבילך… 
קח רגע של שקט, נשום מספר נשימות ונסה למצוא אדם בחייך שאתה חווה אותו כאדם אמפתי….
אדם זה יכול להיות כל אחד שפגשת במהלך חייך, מן העבר הקרוב או הרחוק, ששהית במחיצתו אפילו מעט זמן….
דמיין שאדם זה יושב עכשיו לידך ומקשיב לך, איזו תחושה אתה חש בגופך? איזה מאפיינים יש לתחושה? 
o המקשיב האמפתי יוצר סביבה בטוחה של אמון המזמינה את התהליך הפנימי שלך המתמקד לבא לידי ביטוי.   
o כשמקשיבים לנו מתוך אמפתיה הגוף לרוב יחווה חוויה של  בטחון ואמון , חוויה המזמינה אותנו לספר עוד. 
אמפתיה היא היכולת לפגוש את האחר במקום שבו הוא נמצא – מתוך אכפתיות, מודעות, הקשבה והתייחסות אמיתית לאלמנטים בעולמו הפנימי. לחוות את מה שעובר עליו בלי שיפוט וביקורת.
הקשבה אמפתית ב"התמקדות" תהיה הקשבה מלב אל לב. הקשבה "נקייה" במפגש אנושי שבין אדם לאדם. הקשבה ב"גובה עיניים" מתוך רצון כן ואמיתי לתת לחוויה הפנימית שבזולת לבא לידי ביטוי.
הקשבה אמפתית מבוססת על הפילוסופיה שבכל אדם טמונה חוכמת גוף המובילה תהליך פנימי שיודע את הבעיה ואת הצעדים הנכונים לריפוי מן הפנים.
"אל תשפוט את חברך עד שלא תלך במוקסינים שלו לפחות מייל אחד…" (אמרה אינדיאנית עממית)
מתן אמפתיה
במתן אמפתיה מכיר המקשיב את נקודת ראותו הסובייקטיבית של הזולת, ומבטא זאת באופן שהזולת מרגיש מובן. זהו ניסיון להתחבר לזולת ולפגוש אותו במקום שבו הוא נמצא.
מתן אמפתיה, אינה הסכמה עם הזולת או ביצוע רצונותיו. היא אינה ביטוי אהבה או רצון להיטיב עימו. היא גם לא לשים את עצמנו במקומו או להזדהות עימו ועם תחושותיו.
באמצעות מתן אמפתיה – אנו מתעניינים כיצד הזולת מרגיש ומה נחוץ לו. חיבור אמפתי יכול לקרות במילים (באמצעות שיקוף אורגאני של המסר לזולת) וגם ללא מלים. 
האם פירוש הדבר שאני צריך לוותר על "עצמי" כדי לשמוע את האחר?
בודאי שלא!!! 

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244