טיפול התמקדות עם ילדים


הילד שלכם כועס? מסתגר? מסרב לדבר ולא משתף את רגשותיו?
במילים אחרות, אתם לא מצליחים לתקשר עמו ולעזור לו?
טיפול התמקדות עם ילדים מאפשר חינוך המבוסס על ערכים חשובים שמטרתם לפתח בילד דימוי עצמי בריא, דימוי גוף בריא ויכולת לשמור על קווי תקשורת פתוחים מתוך כבוד הדדי בין ההורה לילד. בעזרת הטיפול הממוקד הילד חווה את ההורה כאוהב ומקבל ללא תנאים, וכמי שמציב לו גבולות באופן עקבי. מצדו, ההורה לומד כיצד לחנך את ילדו מתוך ניסיון כן להבין לפני הכול את שורש הבעיה או את המקור להתנהגותו ורק לאחר מכן לפתור אותה.
ההורה נהנה מלימוד עקרונות ההתמקדות ומתנסה במיומנויות המאפשרות לו להיות עם הילד – עם הרגש ועם החוויה שלו, להבדיל מלהיות שם למען הילד – קרי לפרש, לתקן, לפתור, לבקר את הרגש או הילד כולו. במקביל לומד הילד מיומנויות התמקדות "כיצד להיות עם" – עם הרגש שהוא חווה (עלבון, כעס, עצב, שמחה) ולעצור את התגובות האוטומטיות, בין אם מדובר בבכי מתמשך, בצעקות או בתגובות אלימות.
תרפיה בגישת התמקדות מלמדת את הילד להכיר, לזהות ולהכיל את כל קשת הרגשות שבו שדרכן הוא מביע את עצמו בבית, בבית ספר ועם חברים. תהליך ההתמקדות מעניק לילד כלים לשליטה עצמית ולוויסות אישי: הוא לומד להקשיב לסיפור ולמשמעות שמסתתרים מאחורי רגש של כעס, עצב, שעמום או בדידות; הוא לומד לזהות את הרגש, להתיידד אתו ולא להגיב ממנו.
לבסוף, כשהילד לומד להקשיב פנימה לעצמו ומקבל אישור לחוות את רגשותיו האמיתיים – או אז מתרחש שינוי בהתנהגותו.

איך זה עובד?
המטפל בגישת ההתמקדות מלמד את הילד להכיר את תגובות הגוף שלו למשפטים ולהתנהגויות שמפעילים אותו. במהלך הטיפול הילד חווה דרכים שונות לוויסות רגשות מציפים ולומד לקחת אחריות על תגובותיו. המטפל מעורר את אמונו של הילד ומאפשר לו לחוות במפגש מרחב מכיל, תומך ומאמין בכוחות הפנימיים שלו לריפוי. הוא מלמד את הילד הקשבה ייחודית לאותם איתותים ולמשמעותם בחיי היום-יום. מהר מאוד הילד לומד להבין את תחושות הבטן שלו וכיצד לפרק אותן באופן בריא יותר.
כחלק טבעי מהטיפול מתבצעת גם הדרכת הורים שמטרתה לסייע להורים להכיל ביטוי של רגשות קשים מצד הילד ובמקביל להציב לו גבולות. עוד לְמֵדים בהדרכת הורים כיצד להיות בנוכחות עם הילד ועם הסימפטומים הלא מילוליים, במקום לרוץ ולנסות "להציל" אותו מהם. ההורים לומדים לתקשר עם הילד ב"שפת ההתמקדות" המאפשרת לו לחוות את עובדת היותו ישות נפרדת מרגשותיו וחוויותיו, כדי שלא יוצף מהן.
כל אלו הופכים את הטיפול בהתמקדות עם ילדים לייחודי, יעיל ומרתק עבור כל המשפחה.

מאמרים בנושא התמקדות וטיפול בילדים :

 

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244