הקליינט של הקליינט


הסף של המודעות- יוג'ין ג'נדלין

http://www.focusing.org/gendlin/docs/gol_2149.html

 תחושה מורגשת היא מאגר אינפורמטיבי של כל החוויה שאדם חווה לגבי אירוע או נושא בחייו. תראפיה הופכת לאפקטיבית כאשר הקליינט בודק כל מה שהוא אומר, או כל מה שנאמר לו כנגד התחושה המורגשת שלו שהיא הקליינט של הקליינט. (הערת עריכה)

 התחושה המורגשת היא הקליינט שבתוכנו.  המודעות שלנו ממנה אנו פועלים היא ה"תרפיסט" שבנו. ברוב המקרים "תרפיסט" זה מתייחס אלינו מתוך אוטוריטה ועומד בדרכו של הקליינט הפנימי מלהביע את עצמו.  יתירה מזאת ברוב המקרים, ה"תרפיסט" (המודעות שלנו) תוקף אותנו בעוינות רבה, או משתמש באינפורמציה מהעבר כדי לבקר אותנו. הוא חושב שהוא חכם מהקליינט הפנימי, מפסיק את התהליך שלו…ובקושי שם לב לכך ש"הקליינט" נחסם מלהביע את עצמו. "התרפיסט הישיר" בקושי יודע שהקליינט שם.

כמו בבדיחה הישנה, ה"תרפיסט" מתחיל בלי הקליינט וממשיך עד אין סוף בלי הקליינט.

בדרך כלל התחושה המורגשת לא נוצרת או מגיעה, אלא אם כן ה"תרפיסט" (המודעות שלנו) מסב קודם כל תשומת לב אל הפנים ומחכה בשקט ובסבלנות שתחושה מורגשת תיווצר.

ה"תרפיסט" חייב לשים בצד את כל הידע שלו, את ההשערות שלו, לוותר על פירושים מרתקים ולהעדיף במקום זאת לחכות, אפילו  שלאורך זמן מסוים שום דבר לא יופיע. אנחנו מנסים לקבל כל מה שמופיע מתוך התחושה המורגשת בקבלה לא שיפוטית. אנחנו נותנים לזה להיות, לפחות לזמן מסוים. אנחנו לא מנסים לשנות את זה, לשכתב את זה, או מיד לדחוק זאת מאתנו והלאה.

במקביל, אנחנו גם לא מסכימים עם כל מה שהופיע מהתחושה המורגשת. אנחנו יודעים שיהיו עוד צעדים. אנחנו מפתחים  יחס מקבל של כל מה שבא, אפילו שזה מרגיש לא הגיוני ולא ריאליסטי. אנחנו יודעים שצעדים נוספים יכולים לשנות זאת.   צעדים נוספים כאילו יכולים לבוא רק אם אנחנו יכולים לקבל קבלה מוחלטת את הצעדים שמופיעים עכשיו.

לאנשים רבים (כשליש עד חצי) יש קושי בלהסב את תשומת הלב ישירות לנוחות או אי נוחות במרכז הגוף שלהם. הם לא חשים את מרכז הגוף שלהם מן הפנים. זה נשמע מוזר לאילו  שתמיד עושים זאת בצורה טבעית.  אנשים צריכים לגלות את המיומנות הפשוטה הזאת לפני שהם יכולים למצוא את התחושה המורגשת שלהם.  פתחנו צעדים קטנים וספציפיים לטפל בבעיה זו.  לדוגמה: "הסב את תשומת לבך לבוהן הימנית…ועכשיו לברך…מצא מה התחושה שם מבלי להסתכל עליה… או להזיז אותה…, ועכשיו הבא את תשומת הלב א הבטן…איך זה מרגיש שם? חם או לא ברור, או איך זה שם, עכשיו?".

כאשר אנשים יכולים לחוש את  אזור הבטן והחזה מן הפנים, זה עוזר להפריד בין רגשות לבין תחושה מורגשת.

התחושה המורגשת לגבי בעיה או אירוע או מצב כלשהו נחווית תמיד כחדשה. זוהי הדרך שבה הגוף חווה את הבעיה, עכשיו.  חלק מהתוכן של העבר אומנם קיים בתוך החוויה של התחושה המורגשת, אבל התחושה המורגשת היא תמיד יותר. זוהי  החוויה החדשה של  הגוף החווה את כוליות הבעיה בהווה. כאשר המודעות, הגוף הפיסי והתחושה המורגשת  נמצאים על ציר אחד ונחווים בו זמנית קורים תנועות פנימיות שעוזרים לשחרור פנימי.

אם האדם מתייחס ומספר את כל החוויה שלו מאירוע מסוים או שהוא חווה ומספר רק חלק קטן ביותר שלה, התחושה המורגשת של אותה חוויה תהיה כולית. כוליות היא המאפיין של תחושה מורגשת. רגשות הם תמיד רק חלק אחד מכל תחושה מורגשת או אירוע.

 כאשר תראפיה היא אפקטיבית, הקליינט בודק כל מה שהוא אומר, או כל מה שנאמר לו כנגד התחושה המורגשת, שהיא מאגר אינפורמטיבי של כל החוויה שם. במילים אחרות האני הרגיל שלנו, המודעות שלנו, נבדקת כנגד התחושה המורגשת.

במחקר נתן היה לשמוע כיצד אחרי שנאמר משהו, האנשים עצרו את דבורם כדי לבדוק ולהדהד את מה שהם אמרו.

לדוגמה:  "אני מרגיש חסר אונים…מממ…האם זה נכון?…" אחרי שקט מסוים הם אמרו: "לא…זה לא נכון…מממ….אני יכול לחוש זאת…בדיוק שם…אבל אני לא יודע מה זה…שקט…הו, נשימה ארוכה…כן…זה…"

התנועה הראשונה והחשובה בהתמקדות היא זו שנקראת: פינוי מרחב.

ואז נשימת רווחה הייתה נשמעת אצלם.

בתנועה ראשונה זו האדם עושה רשימה פנימית של כל מה שעומד בינו לבין תחושת נינוחות או הרגשה טובה בכאן ועכשיו. לדוגמה:…הו, כן העצבות שלי לגבי הפרידה…לצלצל לרופא, ו…אני כל כך עייף…כאשר האדם מודע לכל אילו והוא שם אותם על המדף מולו…הוא יכול לחוש במרחב שנוצר ולנשום לרווחה. אחר כך הוא  בוחר בנושא עליו הוא מתמקד.

 היווצרות תחושה מורגשת היא החלק הקשה ביותר בתהליך של ההתמקדות. אחת הדרכים שמצאנו כדי לעזור לתחושה המורגשת להיווצר היא  לאתגר את הגוף לגבי הבעיה הקיימת.  האדם פונה אל מרכז הגוף ואומר: "הכל בסדר לגבי הבעיה הזאת, אני מרגיש מצוין לגבי הבעיה הזאת…בדרך כלל הגוף מגיב בתחושה מורגשת ברורה שלא כך הדבר.

יש תיאוריות רבות ודרכים שונות לתראפיה וריפוי. בכולם ניתן להשתמש כאשר הבסיס שלהם יבוסס על עקרונות הגישה של הקליינט שבתוך הקליינט.  אני מתכוון לומר שכל מה שאני אומר ועושה בתראפיה או באינטראקציה שלי עם אנשים, תמיד נבדק כנגד התגובה של הקליינט הפנימי. זה אומר שאני לא אומר שני דברים זה אחר זה מבלי שאתן לקליינט הזדמנות להביע את עצמו.  אחר כך אני מקשיב הקשבה לא שיפוטית ואמפתית לכל מה שהוא אומר.  אני תמיד מעדיף לתת מקום לצעד שבא מהקליינט. כל מה שאני חושב ורוצה לעשות – יכול תמיד לחכות.

אנו חווים את המצבים, האירועים או ההתנסויות שלנו בגוף הפיסי שלנו.  רגשות, מחשבות, התנהגויות והשימוש במילים הם תהליכים גופניים. הם כולם קיימים בגוף בצורה מוסתרת שלא ידועה לנו במודעות והם מתגלים כאשר אנו מסבים את תשומת הלב פנימה ומתמקדים.

"תקיעות", או תחושת חסימה רגשית היא התחושה של ה"יותר". התקיעות מנסה לתקן את הניסיונות שלנו לומר או לעשות שוב את שאנו רגילים לעשות.  החסימה, התקיעות, הן התחושה של המצב הלא ברור, המילים והפעולות החדשים לנו שאנו לא מצליחים עדיין ליצור.  אילו הן תחושות שמבטאות…צעדים חדשים שלעולם עדיין לא נוצרו ולא ידועים במודעות שלנו.

אירוע שאף פעם לא קרה לפני כן יכול להיות במודעות שלנו אך בצורה מוסתרת לנו. אנו חווים זאת לעיתים קרובות באומנות, בחשיבה יצירתית, בתרפיה ובהתמקדות.  התחושה המורגשת היא רחבה וכוללת בתוכה את הצעדים הבאים. הצעדים הבאים מצויים בצורה מוסתרת בתוך התחושה המורגשת. לצעדים אילו יש את הכוון, אולם כוון זה עדיין אינו מוגדר עד אשר הצעדים הבאים לא יופיעו. לכן חשוב ללוות את כל התהליך צעד אחר צעד וזאת  דרך הדיאלוג עם התחושה המורגשת.

זה ברור לי שאיני יודע מה אמרתי לאדם שמולי, עד אשר  אני לא רואה ושומע כיצד המרחב הפנימי שלו קבל זאת, והצעדים הנוספים שיכולים להופיע בעקבות מה שאמרתי.  בהתאם, כשאני מדבר אל האחרים, אני זקוק לכך שהם יחכו וילוו אותי בסבלנות עד אשר צעדים נוספים יופיעו בפנים שלי.  אני צריך שהם יקשיבו לי וילוו אותי בצעדים הפנימיים שלי, ושלא יגיבו לדבר הראשון  שאומר. הם לא יכולים להבין את משמעות דברי ממשפט אחד, מחלקיק אינפורמציה אחד. גם אני לא יודע  מה משמעות המשפט האחד שאמרתי ולמה אני מתכוון. וברור לי, שאם אעשה התמקדות לבד, הצעדים שיופיעו יהיו שונים ממה שיכול להופיע עם אדבר כשהאדם מולי.

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244