מודעות עצמית


במרבית המקרים, אנשים מגיעים לטיפול כאשר הם חווים קושי, בעיה או משבר – בזמן זה מתעוררות אצלם שאלות הקשורות במשמעות החיים, במימוש עצמי ובחיפוש אחר שינוי. מודעות עצמית היא תוצר חיפוש זה, וקיומה מסייע באיתור התשובות הנכונות לכל אדם.

המסע לעבר מודעות עצמית הוא מסע פנימי אל אשר מצוי בתוכנו. זו היכולת לצאת לתהליך אמיץ שבו האדם לומד להכיר את עצמו, שהרי מודעות כשמה כן היא: "דע את עצמך". מסע זה משול לטיפוס על הר: ככל שנתקדם במעלה השביל, הופכת יכולת ההתבוננות שלנו רחבה, בהירה וחדה יותר ולפנינו נגלים נופים פנימיים חדשים – תובנות חדשות, המגיעות בעקבות המפגש עם חלקים שונים בתוכנו. תובנות אלו מאפשרות ליצור הקשרים חדשים, להיחשף לזוויות ראיה נוספות, לפגוש מקומות נסתרים ולהכיר בכוחות המקדמים והחוסמים שב"עצמי".

איך זה עובד

טיפול בהתמקדות מפתח את המודעות העצמית. תהליך זה מזמין את המטופל לעצור ולהתמקד בפנים, להתבונן בתחושות, ברגשות, במחשבות ובהתנהגות שלו. טיפול בהתמקדות מלמד כיצד להקשיב למתרחש – הנסתר מהעין – ולהבין. לא בכדי מתואר תהליך ההתמקדות באמצעות דימוי של צרור מפתחות, מפתחות המאפשרים להיכנס אל מרחבי הנפש פנימה ולצאת עם תשובות משמעותיות בנוגע לשאלות שמעסיקות כל אחד מאתנו.

מיומנויות נרכשות בטיפול

הנטייה הטבעית שלנו כבני אדם היא להתעסק עם הקורה בחוץ, מסביבנו, רובנו מחפשים עזרה, תשובות, אצל  האחר. להבדיל, התמקדות מזמינה לתשומת לב פנימית, אל הכוחות ואל המשאבים הקיימים בתוכנו, כמו גם אל המקומות הפצועים המייחלים לריפוי. באורח מופלא, תוך כדי ההתמקדות מתרחש תהליך טבעי של שינוי וריפוי – תובנות רעננות מגיעות ועמן נפתח מרחב אפשרויות חדש לפעולה.

עם הרחבת המודעות העצמית רוכש המטופל סט כלים ומיומנויות מעולם ההתמקדות, ואלו מסייעים לו בהתמודדות עם שפע מצבים בחיי היומיום

 

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244