התמודדות עם משבר


"בכל משבר יש סיכון להתמוטטות אך גם סיכוי להתמודדות" – הנס סלייה.

משברים מגיעים בכל הסוגים והגדלים, ובכל משבר טמונה הזדמנות לצמיחה. ההבדל בין התפתחות וגדילה ובין נפילה ארוכה ופגיעה ממושכת בתפקוד נעוץ באופן ההתמודדות. 

טיפול בגישת התמקדות מאפשר להתמודד עם משבר מכל סוג שהוא בדרך עוצמתית ויעילה, על ידי לימוד ויישום של מספר עקרונות יסוד, ובראשם הקשבה לגוף.

המטפל מתמקד עם האדם השרוי במשבר בשני מישורים במקביל: המקומות והתחושות הקשות שהאדם חווה במשבר – לצד המקומות בתוכו המכילים את פוטנציאל היציאה מהמשבר.

ההתמקדות מאפשרת תובנות היורדות לשורש המשבר ומביאה לרווחה פיזית תוך כדי תהליך.  השינוי נחווה בגוף דרך צעדים קטנים ובטוחים ובליווי צמוד של המטפל.

 איך זה עובד?

הגוף באופן טבעי פועל כל העת לשמירת האיזון בין חום לקור, רעב ושובע, צמא ורוויה. במקביל הגוף שואף לאיזון רגשי-נפשי, וכשזה מופר נוצר משבר. הגוף מאותת על הפרת האיזון באמצעות "נורות אדומות", לאחר שניסה ולא הצליח לפתור את הבעיה.

תפקידו של המטפל בהתמקדות ללמד את המטופל המצוי במשבר להקשיב לגופו ולהגיש לו "עזרה ראשונה". בתיק העזרה הראשונה נמצא כלים כמו פינוי מרחב, הפרדה מהמצב המשברי ואי הזדהות עמו, תרגולי נשיפות, זיהוי מבקר פנימי, מציאת הכוחות הפנימיים לריפוי וחיזוקם.

המטפל והמטופל משלבים ידיים ועובדים כצוות לפתרון שורש המשבר. המטופל רוכש מהמטפל את שפת ההתמקדות הייחודית המקדמת ריפוי ויציאה ממשבר, ומאפשרת לו לגלות אמפתיה וחמלה כלפי עצמו, להבדיל מביקורת עצמית נוקשה ו/או רחמים עצמיים.

תוך כדי המפגשים לומד המטופל שכל משבר הוא הזדמנות להיערך מחדש לאתגרים החדשים שמציבים החיים, מול האמונות, התפיסות, הפעילויות שעבדו לו בחייו עד כה ולא עוד. זוהי הזדמנות עבורו להתגמש ולהיפתח למרחב עצום של ידע המאפשר גדילה וצמיחה.

נושאים מרכזיים בטיפול

  • עקרונות הריפוי: הכלה, אמפתיה וחמלה
  • הפרדה מהמצב המשברי – אי הזדהות
  • ויסות הלחץ/חרדה/פחד/עצב – מגוון טכניקות
  • ביצוע "פינוי מרחב" כדי להשיג רווחה פיזית
  • כיצד לחיות עם קשיים וחוויות לא נעימות

 

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244