טיפול בחרדה


התקפי חרדה – וחרדה בכלל – נפוצים בהרבה ממה שנדמה לנו: כמעט 10% מהאוכלוסייה, מבוגרים וילדים, סובלים מהפרעות חרדה ו/או מהתקף חרדה בעוצמות שונות.
חרדה פוגעת באיכות החיים משום שהיא גורמת להימנעות מהמצבים המעוררים אותה. חרדה פוגעת בתפקוד היומי ובכך עלולה להשפיע על הזוגיות, על חיי המשפחה, על הקריירה ועל חיי החברה.

טיפול בחרדה בגישת ההתמקדות

לטיפול בחרדה בגישת ההתמקדות שני יתרונות חשובים. ראשית, מדובר בטיפול קצר מועד המביא להקלה מהירה בעוצמת התקפי החרדה והסימפטומים הנלווים אליהם. שנית, התהליך בנוי כך שהמטופל לומד עקרונות חשובים בוויסות רגשות ובניהול עצמי בחיי היום-יום המונְעים התקפי חרדה עתידיים.

איך זה עובד
טיפול בחרדה בגישת ההתמקדות מתרכז באיתור המקור להתקפי החרדה – לחץ חיצוני או זיכרונות פנימיים הכלואים בגוף – ומסייע לו להשתחרר. המטפל והמטופל מתמודדים כצוות עם חרדות המתבטאות בגוף בדיוק כמו בחדר מיון: ביעילות ובאמפתיה ומתוך הבנה שטיפול נכון יביא להקלה ולפתרון.
במשך התהליך המטופל לומד הקשבה ייחודית ומדויקת לתחושות הגוף הכוללות סממנים פיזיים (כמו נשימות שטוחות, דפיקות לב מואצות ופחד) וסממנים נפשיים (כמו מחשבות טורדניות, תחושת כישלון, רגשות אשם ועוד). המיומנויות שהוא רוכש מסייעות לו להציל את עצמו מהצפות רגשיות וליצור דיאלוג עם התחושות העולות כדי להבין את משמעותן בחייו. מעל לכל, המטופל לומד לזהות את המצפן הפנימי שלו ולנווט את חייו הרחק ממערבולת החרדות. כלומר, הוא רוכש את הידע ואת הכלים לטפל בעצמו ולומד ליישם את הידע החדש ללא פחד בין המפגשים הטיפוליים.

הגורמים לחרדה
חרדה יכולה להתפתח מגורמים שונים ומשילוב שלהם. לעיתים החרדה היא תגובה לאיום אמיתי אך פעמים רבות חרדה מופיעה דווקא כתגובה לגירויים ולמצבים שרק נתפסים ומפורשים כמאיימים על ידי האדם, אך אינם באמת בעלי ערך מאיים עבורו. אדם שעבר טיפול בהתמקדות, בהתמודדות עם חרדה יודע לזהות את איתותי החרדה, להבין שמשהו יצא מכלל איזון ושהגוף אינו מסוגל להתמודד עוד עם העומס הרגשי המתגבר – ולהרגיע אותו עם הכלים המתאימים.

טיפול תרופתי
טיפול תרופתי ידוע ביעילותו בהתקפי חרדה, ואולם חסרונו בכך שהוא פותר את הסימפטומים אך אינו מטפל במקור הבעיה. מסיבה זו טיפול תרופתי לבד אינו מרחיק את החרדה לנצח והיא שבה ומופיעה.לכן ההמלצה הגורפת היא לשלב טיפול תרופתי עם טיפול פסיכולוגי מכוון התמקדות המיישם את עקרונות ההתמקדות בתרפיה במטרה לטפל בשורש הבעיה ולמנוע התקפי חרדה עתידיים.

 

מאמר נוסף בנושא התמקדות בחרדה

 

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244