"באנו חושך לגרש בידנו אור ואש…"

בטח לא רק אני שרה את מילות השיר באוטומט 😊
הפעם, עצרתי לרגע. שמתי לב למשמעות המילים שאני שרה "בידנו אור"

ופתאום עלה בי חיוך…חיוך רחב וגדול,

8 ימי שירת החג באים להזכיר לך ולי שבתוכנו תמיד דולק האור.

כן, לעיתים הוא מרגיש קטן, הוא מתכסה באירועים קשים שהחיים מזמנים לנו ולעיתים כמעט בלתי מורגש. אז הוא בחושך, וזקוק לחמצן כמו הנר כדי לדלוק.

אני מזמינה אותך לאפשר לאור שבתוכך לגדול, לחוות ולעשות משהו עבורך! ממש עכשיו בלחיצה כאן – מזמינה אותך לגלות את האור

תהליך ההתמקדות הוא כלי המסייע לשמור על הלהבה שבתוכך ולהדליק את האור שבך.

וכשהלהבה גדולה זה מרגיש כמו "נס גדול היה פה"!

לבחור ללחוץ, לעצור לרגע לקרוא – התמקדות לגלות את האור שבתוכנו וגם לזכות במעות חנוכה ממני!

מהו הגוף? מה מקומו של הגוף בטיפול בהתמקדות?

התמקדות מקדמת טיפול. מקומו של הגוף בתירפיה מכוונת FOCUSING.

הגוף, על פי פרופסור יוג'ין ג'נדלין, הוא לא רק מבנה פיזי, הוא אינו מערכת או מכונה, הוא הרבה יותר. הוא כולל מרחב פנימי שבו נחוות כל הסיטואציות והאירועים של חיינו. לרוב מדברים על רגשות כשמתכוונים פנימה, אך בתחושות גוף יש הרבה מעבר לרגש. יש בגוף ידיעה של החיים וכל האינטראקציות שהוא מעורב בהם, שהיה מעורב בהם ואיך הגוף צריך להיות כשהכל בזרימה.
הגוף הוא אינטראקציה. הוא חווה סיטואציות חיים בשלמותן. סיטואציות הכוללות בתוכן תחושות רבות ונחוות בחושים שונים בו זמנית. תחושות כל כך רבות שהמוח לא יכול לעבד את כולן, ולכן כל החוויה נשמרת בחוכמת הגוף, בשלמותה, זהו ה- FELT – SENSE. זוהי תחושה מורגשת בעלת משמעות, המבטאת את האופן שבו הגוף שלנו נושא בעיה /קושי/ או אירוע שנמצא על במת חיינו.

תהליך ההתמקדות על ששת צעדיו, מאפשר לכל מה שידוע בחוכמת הגוף, מרומז אך נסתר מאיתנו, להפוך למשהו גלוי, נגיש וברור לנו. זהו תהליך מקדם ריפוי. (המלצה למטפלים ולינק לסרטון, בהמשך למטה)

חדש- קורס התמקדות בראייה רב תחומית – מסלול שנתי עד להסמכה

בהנחיית: בלהה פרולינגר (M.A.)

תוכנית שנתית ללימוד תהליך ההתמקדות בראיה רב תחומית. הקורס מיועד לכל העוסקים במקצועות הטיפול; לפסיכולוגים ועובדים סוציאליים, לעובדי שיקום ורווחה, ליועצים חינוכיים, מגשרים ומאמנים אישיים, מורים ואנשי חינוך, מטפלים ברפואה אלטרנטיבית בגישות גוף, המעוניינים להעשיר את ארגז הכלים המקצועי, את יכולתם הטיפולית בגישה המחברת גוףנפש וגם למתעניינים בהתפתחות וצמיחה אישית או בשינוי קריירה.

ההכשרה נמשכת ברצף ומבוססת על שני שלבים. סימסטר א' – קורס בסיסי המכיל מבוא, עקרונות, שפת ההתמקדות ויישומיה בתהליך הריפוי. סימסטר ב' – הכשרה מתקדמת להעמקה ולהטמעת תהליך הריפוי אצל המטפל והמתמקד.

תאריך פתיחה: יום ג' 2.2.21 – קורס וירטואלי משולב מפגשי פנים אל פנים

סימסטר א' 12 מפגשים, סימסטר ב' 15 מפגשים, סה"כ 140 ש"א.

בוגרי סימסטר א' זכאים ללימודי המשך בסימסטר  ב' – הקורס המתקדם. בסוף המסלול ולאחר עמידה בכל התנאים הנדרשים בקורס, יקבלו הבוגרים תעודת הסמכה מטעם המרכז הישראלי להתמקדות. תעודה מטעם המרכז הבינלאומי להתמקדות בניו-יורק, תתאפשר בתשלום ישיר למרכז הבינלאומי.

להמשך מידע על הקורס http://focusing.co.il/?page_id=2381

המלצה למטפלים
כשמטופל מגיע אליכם לטיפול והוא מרבה במילים ופרשנויות על בעיה/נושא שהוא מעוניין לטפל בו, תקבלו תשובות מפתיעות, אם רק תשאלו אותו "מה קורה בתחושת הבטן שלך כשאתה מספר לי את כל זה…" "מה החוויה שלך במרכז הגוף/מה ההרגשה שם… כשאתה מספר לי…." זו המתנה של ההתמקדות. נסו ותווכחו בעצמכם. תוכלו לכתוב לנו בצור קשר על כך.
בסרטון וידאו הבא, תצפו בפרופ' יוג'ין ג'נדלין, (בסרטה של נדה לו, מורה, עמיתה להתמקדות מקנדה), מסביר על תחושות גוף, על מקומו של הגוף בתהליך ריפוי ואיך כל זה מאפשר לטיפול בהתמקדות להצליח.

הסרטון בלינק הבא: https://focusing.co.il/?page_id=2192

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

להקשיב לגוף

הלוגו שלנו במרכז הישראלי להתמקדות,  מזה למעלה מ-20 שנה, הוא "להקשיב לגוף. להבין את הנפש"! אתמול השיר שכתבה יעל קלו מור "רק תקשיבי" הפך להיות הטריגר לבלוג הזה. (הנה רק 2 בתים ממנו)

רק תקשיבי/יעל קלו מור

תקשיבי לו לגוף

הוא יודע לפניך

מונה פעימותיך

מכיר את שרירי נפשך.

תקשיבי הוא רגיש לך

לקצב צעדייך

לחומך לנשימותיך

הוא יודע קצה כוחך….

אני כל כך אוהבת את הכתיבה שלה, וכשאני קוראת את מילותיה אני מתרגשת כל פעם מחדש. בקליניקה שלי, השיר ממוגנט ללוח עימו אני עובדת עם מטופלים, כשחשוב לי להראות להם "שחור על גבי לבן" מה קורה להם באירועים שונים בעיתות מצוקה.

מתמקדים יאמרו שהיא בוודאי למדה "התמקדות"- פוקוסינג. האחרים שעוד לא התוודעו להתמקדות (ואני כמובן ממליצה לכם ללמוד …) ישאלו מה זה אומר להקשיב לגוף? איך מקשיבים לגוף? למה להקשיב? מה הוא יודע …?

התמקדות מלמדת אותנו להקשיב לגוף. לגוף יש חוכמה משלו. הגוף נמצא איתנו בדיאלוג מתמשך, יום יום, שעה שעה. רגע אחרי רגע.

בדרכו שלו, בשפתו הוא, שפת הסימפטומים והתחושות הגופניות, הוא מאותת לנו. יש מי שמקשיב לו, אך רובינו לא מורגלים בכך. מגיל צעיר מלמדים אותנו ל"חשוב בהגיון", לא להיסחף אחרי הרגש. אך מה אם לגוף יש ידע משלו? ידע המבוסס על כל החוויות וההתנסויות שלנו בחיינו, אלו שעובדו בתודעה שלנו וגם אלו שלא. אלו שהשאירו בתוכנו כאב, פצע, שריטה עמוקה, אלו שהטביעו את חותמם בנו אחרי ארועים משמעותיים בחיינו ומנהלים אותנו מבפנים. כן, כמובן גם אירועים משמחים משמעותיים. בגוף הם חיים, מחפשים שינוי וריפוי ממתינים לרגע שמישהו יקשיב להם, שמישהו יהיה נוכח באמת עימם ויהיה מוכן להקשיב לסיפור שבגוף. כשהמפגש הזה מתרחש נוצר מפגש בין תודעה וגוף, בין שכל לרגש/לתחושה, בין גוףנפש. ואז ה"יותר" (כפי שפרופסור יוג'ין ג'נדלין מגלה הגישה טוען) מגיע ונגלה ומשמעות חדשה נובעת מהתהליך. זהו תהליך של טיפול וריפוי.

תהליך ההתמקדות מאפשר לנו להתחבר אל כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף, באמצעות  חבור אל חוכמת הגוף הטבעית המניעה קדימה תהליכים עמוקים של שינוי, צמיחה וריפוי.

אז, מה מקומו של הגוף אצלך המטפל? אצלך כאדם אנושי?

זוהי הזדמנות טובה, אם עצרת וקראת עד כאן, להמשיך לעצור (להיות בפאוזה) שקטה עוד קצת… להפנות את תשומת הלב שלך פנימה אל הגוף….ולשים לב… מה קורה עכשיו… מה אני חש… מה ההרגשה בגוף….ורק לשהות שם… בלי מאמץ. בלי רצון לשנות מאום, בלי ביקורת, בלי כעס…פשוט  להיות בקשר עם הגוף/ או עם חלק בגוף שזקוק לתשומת הלב עכשיו… זה הגוף שנמצא שם עבורך כל הזמן ועובד קשה כדי שתתפקד בצורה אופטימלית. מגיע לו. לא כך?

כן, זה חיבור מעניין ומסקרן, בעיקר אם אינך עושה זאת לעיתים קרובות.  אם בא לכם כתבו לי מה מצאתם, אם עשיתם את מה שהזמנתי אתכם עכשיו. אתם מוזמנים להגיב והמשך יבוא.

סקרנים ללמוד עוד? הקורס למטפלים בשיתוף פעולה עם נט"ל, נפתח בסוף החודש, בינתיים בזום ומקווה שגם נצליח להפגש פנים אל פנים. (הכל תלוי במצב)

פרטים נוספים בלינק http://focusing.co.il/?page_id=2570  ובנייד 052-2591245-בלהה פרולינגר

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244