מסיכות פורים – מהי המסיכה שלך?

פורים- חג של תחפושות ומסיכות. בפורים יש כאלה שבוחרים לעצמם תחפושת ליום אחד, יום פורימי, ויש כאלה שבכלל לא מתחפשים. אולי כי הם לא אוהבים להתחפש ואולי כי הם כבר התעייפו מלעטות את מסיכת הקורונה שנכפתה עלינו לאורך כל השנה. ואולי גם…

יש כאלה שמסתתרים מאחורי מסיכה קבועה. כזו שנמצאת שם כל יום בשבוע, למשך רוב / כל היום. ומה איתך? האם קרה לך שנדרשת להסתתר מאחורי מסכה כזאת? לעטות אותה בלי שאף אחד יודע? כי חשת צורך להגן על עצמך או להסתיר משהו? איך הרגשת? ניסית לעצור, לחשוב לנסות להבין למה זה קורה? או שזה כבר הפך לדפוס ואז המסיכה כבר לא מורגשת? וזה מרגיש אפילו מוזר בלעדיה! נכון, זה אנושי. נכון, מסכות יכולות לעזור לך בכל מיני מצבים בחיי היום יום. כי, אני רוצה שיחשבו עלי דברים טובים, שיעריכו אותי ויאהבו אותי. ואני אעשה מאמצים גדולים להתאים את עצמי למה שצריך.

למשל: אם אשים את המסכה "החיובית" על פנים עצובות: אעמיד פנים שאני בסדר, גם כשרע לי. לעיתים זה אפילו יכול לשפר את ההרגשה פלאים, לתת לי כוח לפעול, לראות את הטוב, את חצי הכוס מלאה, להבין שכל קושי זו הזדמנות, להזדהות, להתגמש, להתחבר, לא לשפוט, כמובן גם לשמור על קור רוח, לשמור על "פאסון". כשאני עוטה מסיכה בעבודה, מול העובדים, מול המנהל, בבית מול הילדים, עם בן הזוג, אחרי ויכוח או עניין לא פתור, זה נראה כאילו "הכל בסדר" שאני בתפקוד ושליטה מלאים.

מסיכות,….מסיכות…. מסיכות…. מסוגים שונים בצבעים שונים, בהבעות ומבטים שונים.  אנחנו משתמשים במסכות רבות ושונות. לכל אחד מסכות המתאימות לו בדיוק, אותן הוא שולף ברגע הנכון.

ומהי המסיכה שלך?

מה משתקף לך במראה?

מה המסיכה שמביטה עליך ומשתקפת לך במראה? מה אני רואה? את מי אני רואה? מה משתקף לי? כמה זמן היא כבר שם? האם יש שם מאחור פחד, אולי חרדה? אולי דאגה ? אולי שדונים ועוד, ועוד. כשאלו משתקפים מדי יום ושכחתי כבר מי אני באמת, ומה אני רוצה  ויש הרגשה של חוסר שליטה ובעיקר חוסר אונים, ולא אפשרי להיות בלעדיה ומתגנב לו פחד שכולם ידעו מי אני באמת, אבל באמת, באמת, כשאני רוצה להתנהג באותנטיות, באמת כמו שאני, בלי רצון להרשים וזה מרגיש פגיע, ויש חשש, יש לזה מחיר! המסכה אמנם מגינה עלי מפגיעה, אך בו זמנית, כשהיא עלי, יש הכחשה לחיים בהם אני רוצה באמת!.

היית רוצה לסרב לבקשה של מישהו? להביע את דעתך הכנה על אדם אחר, בלי להרגיש אשמה? היית רוצה להתייחס לכל החלקים שבתוכך, לרפא אותם, להפסיק לשפוט את עצמך?

זה הזמן לעצור ולבדוק יותר לעומק. זה סימן שהגיע הזמן לעשות צעד לכיוון קבלת תמיכה, לליווי ולקבלת סיוע לטווח קצר. זה בהישג יד!

אם קראת ונגעתי בנקודה רגישה….נעים להכיר 😊
שמי בלהה פרולינגר
פסיכותרפיסטית ממוקדת גישות קצרות מועד

מטפלת ומכשירה מטפלים בגישת ההתמקדות

מומחית בטיפול בטראומה למבוגרים ולילדים 

אני מזמינה אותך ליצור עימי קשר בטלפון 052-2591245

ביחד נעצור להבין מה קורה לך, וצעד אחר צעד בקצב שלך נסיר את המסיכה, נחשוף את האני האמיתי והמיוחד שלך, על מנת לפתח מערכות יחסים עמוקות, תומכות ומשמעותיות.
הפגישה מתקיימת בקליניקה שלי בהוד השרון

ההתמקדות היא כלי טיפולי מעשי לסיוע עצמי ולאחר, שמלמדת כיצד להקשיב לתחושה שאנו חווים
בגוף הפיזי, וללמוד ממנה מה באמת קורה לנו.
ההתמקדות אפשרת לנו להכיר את כל החלקים שבנו ובנושא שאיתו מתמודדים ונותנת אפשרויות חדשות לפעולה.  

שינוי

כאשר אני מתמקד בדרך נכונה אני לא רק מצפה לשינוי – אני כבר יוצר שינוי- יוג'ין ג'נדלין

שנת 2020 היתה שנה מאתגרת ביותר. שנה של דאגה רבה לבריאות, לפרנסה, שנה של ריחוק חברתי שהביא לתחושת בדידות וניתוק מבני משפחה וחברים טובים, שנה של ריחוק מהשגרה שכל כך אהבנו, מהבילויים שכל כך חסרים לנו. שנת 2020 כפתה עלינו שינוי. לא ניתנה לנו שום בחירה ב"רע" הזה שנקרא מגיפת הקורונה.

למה כל כך קשה להסתגל לשינוי?

כי השינוי הוא הדבר הקבוע ביותר בחיים ובו זמנית גם הדבר שהכי קשה להסתגל אליו. כי הגוף זקוק לשגרה, לידיעה, לביטחון וליציבות. כשאלו קיימים, הוא מצליח לתפקד הכי טוב, בקלות ובלי להשקיע מאמצים רבים מדי. שינוי דורש מאמץ ברמה הפיזית והנפשית. שינוי משמעו מעבר אל הלא נודע. אם יכולנו לדעת מה יקרה לאחר השינוי, אם היה ניתן לנו איזה שהוא צפי לגביו, אין ספק כי אז יכולנו להעיז יותר. זו הסיבה שאנו מחפשים תשובות בסביבה שלנו, תשובות מניסיונם של אחרים, תשובות במקורות מידע, תשובות של מומחים… והפעם במשבר הקורונה, לקח זמן עד שגם ה"מומחים" הבינו מה נדרש כדי להתמודד עם המצב החדש.

ומה אם המצב אינו נכפה עלינו מדוע עדין כל כך קשה לשנות?

גם אז, לרוב נמצא את עצמנו בקונפליקט בין הדחף להתחדש ולנוע, ובין הרצון להתחפר במוכר, שאולי כבר לא מתאים לנו, אבל הוא נוח. ובשל היותו מוכר ונוח, הוא מביא לתקיעות, לתחושת דשדוש במקום ולתחושה של חוסר מימוש עצמי.

"ההצמדות למוכר היא האויב הגדול של השינוי"

שינוי קשה לגופנפש כי הוא כרוך בחוסר ודאות! הגוף מנוהל על ידי עקרון הומוסטזיס שנועד לשמור על מצב של שיווי משקל פנימי בתנאים משתנים. קצב השינוי בעולם החיצוני אינו זהה לקצב הנדרש מבפנים. יש להתחשב ולהקשיב לגוף, להיות איתו במערכת יחסים מיטיבה המאפשרת לידיעה של הקצב הפנימי לאותת לנו מה נכון ומה לא נכון עבורנו בתהליך השינוי.

ומה אם מטרת השינוי חיובית? כמו מעבר לדירה חדשה למשל, ועדין אני חווה חוויה של פחד, התנגדות, של קושי, של מחסום, של מועקה… לעיתים עד כדי כאב.

זה מה שאני חוויתי כשעברתי דירה בשנה זו. כמה רציתי שזה יקרה, כמה רציתי כבר לראות את עצמי ומשפחתי בדירה החדשה… אך לפני המעבר, כמעט כל בוקר קמתי עם מועקה. מועקה שהחזירה את השאלה האם הצעד הזה נכון עבורי… עבור המשפחה… האם זה שידרוג או פספוס… התלבטויות ועוד התלבטויות…. עד שהרגשתי שאין בכוחותי לעשות את המעבר פיזית! שזה גדול עלי!

הייתי חייבת לעצור ולהתמקד במה שקורה לי. להבין יותר כי הרי אני יודעת שבעצירה (פאוזה) התשובות מגיעות מבפנים, מהגוף, מהמצפן הפנימי שמוביל אותי בחוכמה בחיי, ועוזר לי לשנות ולהתקדם ולממש ולצמוח!

כדי להתמקד הייתי חייבת תחילה להיפטר מהביקורת, מהשיפוטיות, מהויכוחים עם עצמי לגבי מה אני מרגישה ומה נכון או לא נכון. הייתי חייבת קודם לקבל את מה שקורה בי, להיות בתשומת לב, בסבלנות, להכיר ולהכיל את כל מה שיש בי. לתת מקום לשיח הפנימי שהתעורר בי. בלי לזנוח אף חלק שהתעורר.

שינוי מוצלח הוא שינוי הבא מבפנים. שינוי שקורא לך לעשות משהו שאינך יודע איך לעשות אותו, איך להתקדם…להתבסס ולהאמין שהתשובות לשאלות נמצאות לא רק מחוצה לנו, כמו שנדמה לנו, אלא הן נמצאות בתוכנו פנימה.

כמה הודיתי ואני מודה ל"התמקדות" על מה שאני כבר יודעת מניסיון חיי רב השנים!

ואתם? משהו מכל זה מוכר לכם? רוצים להתייחס, להתייעץ, לחלוק? אתם מוזמנים!

מזמינה אותך למפגש אישי בזום, בעלות מופחתת

מה התועלת במפגש כזה?

ניתן יהיה להתייעץ ולחלוק את הקושי והאתגר בשינוי, ניתן יהיה לאתר את הרצון לשינוי שבך וגם מה המחסום שעומד בדרכך, וכמובן מספר צעדים קטנים להתחלת תהליך השינוי.

אחזור אליך לתיאום מפגש אישי בזום בעלות מופחתת לאחר השארת הפרטים בעמוד זה

רוצה לקרא עוד עלי באתר https://focusing.co.il/?page_id=812 (ניתן להירשם גם בעמוד זה)

"באנו חושך לגרש בידנו אור ואש…"

בטח לא רק אני שרה את מילות השיר באוטומט 😊
הפעם, עצרתי לרגע. שמתי לב למשמעות המילים שאני שרה "בידנו אור"

ופתאום עלה בי חיוך…חיוך רחב וגדול,

8 ימי שירת החג באים להזכיר לך ולי שבתוכנו תמיד דולק האור.

כן, לעיתים הוא מרגיש קטן, הוא מתכסה באירועים קשים שהחיים מזמנים לנו ולעיתים כמעט בלתי מורגש. אז הוא בחושך, וזקוק לחמצן כמו הנר כדי לדלוק.

אני מזמינה אותך לאפשר לאור שבתוכך לגדול, לחוות ולעשות משהו עבורך! ממש עכשיו בלחיצה כאן – מזמינה אותך לגלות את האור

תהליך ההתמקדות הוא כלי המסייע לשמור על הלהבה שבתוכך ולהדליק את האור שבך.

וכשהלהבה גדולה זה מרגיש כמו "נס גדול היה פה"!

לבחור ללחוץ, לעצור לרגע לקרוא – התמקדות לגלות את האור שבתוכנו וגם לזכות במעות חנוכה ממני!

מהו הגוף? מה מקומו של הגוף בטיפול בהתמקדות?

התמקדות מקדמת טיפול. מקומו של הגוף בתירפיה מכוונת FOCUSING.

הגוף, על פי פרופסור יוג'ין ג'נדלין, הוא לא רק מבנה פיזי, הוא אינו מערכת או מכונה, הוא הרבה יותר. הוא כולל מרחב פנימי שבו נחוות כל הסיטואציות והאירועים של חיינו. לרוב מדברים על רגשות כשמתכוונים פנימה, אך בתחושות גוף יש הרבה מעבר לרגש. יש בגוף ידיעה של החיים וכל האינטראקציות שהוא מעורב בהם, שהיה מעורב בהם ואיך הגוף צריך להיות כשהכל בזרימה.
הגוף הוא אינטראקציה. הוא חווה סיטואציות חיים בשלמותן. סיטואציות הכוללות בתוכן תחושות רבות ונחוות בחושים שונים בו זמנית. תחושות כל כך רבות שהמוח לא יכול לעבד את כולן, ולכן כל החוויה נשמרת בחוכמת הגוף, בשלמותה, זהו ה- FELT – SENSE. זוהי תחושה מורגשת בעלת משמעות, המבטאת את האופן שבו הגוף שלנו נושא בעיה /קושי/ או אירוע שנמצא על במת חיינו.

תהליך ההתמקדות על ששת צעדיו, מאפשר לכל מה שידוע בחוכמת הגוף, מרומז אך נסתר מאיתנו, להפוך למשהו גלוי, נגיש וברור לנו. זהו תהליך מקדם ריפוי. (המלצה למטפלים ולינק לסרטון, בהמשך למטה)

חדש- קורס התמקדות בראייה רב תחומית – מסלול שנתי עד להסמכה

בהנחיית: בלהה פרולינגר (M.A.)

תוכנית שנתית ללימוד תהליך ההתמקדות בראיה רב תחומית. הקורס מיועד לכל העוסקים במקצועות הטיפול; לפסיכולוגים ועובדים סוציאליים, לעובדי שיקום ורווחה, ליועצים חינוכיים, מגשרים ומאמנים אישיים, מורים ואנשי חינוך, מטפלים ברפואה אלטרנטיבית בגישות גוף, המעוניינים להעשיר את ארגז הכלים המקצועי, את יכולתם הטיפולית בגישה המחברת גוףנפש וגם למתעניינים בהתפתחות וצמיחה אישית או בשינוי קריירה.

ההכשרה נמשכת ברצף ומבוססת על שני שלבים. סימסטר א' – קורס בסיסי המכיל מבוא, עקרונות, שפת ההתמקדות ויישומיה בתהליך הריפוי. סימסטר ב' – הכשרה מתקדמת להעמקה ולהטמעת תהליך הריפוי אצל המטפל והמתמקד.

תאריך פתיחה: יום ג' 2.2.21 – קורס וירטואלי משולב מפגשי פנים אל פנים

סימסטר א' 12 מפגשים, סימסטר ב' 15 מפגשים, סה"כ 140 ש"א.

בוגרי סימסטר א' זכאים ללימודי המשך בסימסטר  ב' – הקורס המתקדם. בסוף המסלול ולאחר עמידה בכל התנאים הנדרשים בקורס, יקבלו הבוגרים תעודת הסמכה מטעם המרכז הישראלי להתמקדות. תעודה מטעם המרכז הבינלאומי להתמקדות בניו-יורק, תתאפשר בתשלום ישיר למרכז הבינלאומי.

להמשך מידע על הקורס http://focusing.co.il/?page_id=2381

המלצה למטפלים
כשמטופל מגיע אליכם לטיפול והוא מרבה במילים ופרשנויות על בעיה/נושא שהוא מעוניין לטפל בו, תקבלו תשובות מפתיעות, אם רק תשאלו אותו "מה קורה בתחושת הבטן שלך כשאתה מספר לי את כל זה…" "מה החוויה שלך במרכז הגוף/מה ההרגשה שם… כשאתה מספר לי…." זו המתנה של ההתמקדות. נסו ותווכחו בעצמכם. תוכלו לכתוב לנו בצור קשר על כך.
בסרטון וידאו הבא, תצפו בפרופ' יוג'ין ג'נדלין, (בסרטה של נדה לו, מורה, עמיתה להתמקדות מקנדה), מסביר על תחושות גוף, על מקומו של הגוף בתהליך ריפוי ואיך כל זה מאפשר לטיפול בהתמקדות להצליח.

הסרטון בלינק הבא: https://focusing.co.il/?page_id=2192

להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

להקשיב לגוף

הלוגו שלנו במרכז הישראלי להתמקדות,  מזה למעלה מ-20 שנה, הוא "להקשיב לגוף. להבין את הנפש"! אתמול השיר שכתבה יעל קלו מור "רק תקשיבי" הפך להיות הטריגר לבלוג הזה. (הנה רק 2 בתים ממנו)

רק תקשיבי/יעל קלו מור

תקשיבי לו לגוף

הוא יודע לפניך

מונה פעימותיך

מכיר את שרירי נפשך.

תקשיבי הוא רגיש לך

לקצב צעדייך

לחומך לנשימותיך

הוא יודע קצה כוחך….

אני כל כך אוהבת את הכתיבה שלה, וכשאני קוראת את מילותיה אני מתרגשת כל פעם מחדש. בקליניקה שלי, השיר ממוגנט ללוח עימו אני עובדת עם מטופלים, כשחשוב לי להראות להם "שחור על גבי לבן" מה קורה להם באירועים שונים בעיתות מצוקה.

מתמקדים יאמרו שהיא בוודאי למדה "התמקדות"- פוקוסינג. האחרים שעוד לא התוודעו להתמקדות (ואני כמובן ממליצה לכם ללמוד …) ישאלו מה זה אומר להקשיב לגוף? איך מקשיבים לגוף? למה להקשיב? מה הוא יודע …?

התמקדות מלמדת אותנו להקשיב לגוף. לגוף יש חוכמה משלו. הגוף נמצא איתנו בדיאלוג מתמשך, יום יום, שעה שעה. רגע אחרי רגע.

בדרכו שלו, בשפתו הוא, שפת הסימפטומים והתחושות הגופניות, הוא מאותת לנו. יש מי שמקשיב לו, אך רובינו לא מורגלים בכך. מגיל צעיר מלמדים אותנו ל"חשוב בהגיון", לא להיסחף אחרי הרגש. אך מה אם לגוף יש ידע משלו? ידע המבוסס על כל החוויות וההתנסויות שלנו בחיינו, אלו שעובדו בתודעה שלנו וגם אלו שלא. אלו שהשאירו בתוכנו כאב, פצע, שריטה עמוקה, אלו שהטביעו את חותמם בנו אחרי ארועים משמעותיים בחיינו ומנהלים אותנו מבפנים. כן, כמובן גם אירועים משמחים משמעותיים. בגוף הם חיים, מחפשים שינוי וריפוי ממתינים לרגע שמישהו יקשיב להם, שמישהו יהיה נוכח באמת עימם ויהיה מוכן להקשיב לסיפור שבגוף. כשהמפגש הזה מתרחש נוצר מפגש בין תודעה וגוף, בין שכל לרגש/לתחושה, בין גוףנפש. ואז ה"יותר" (כפי שפרופסור יוג'ין ג'נדלין מגלה הגישה טוען) מגיע ונגלה ומשמעות חדשה נובעת מהתהליך. זהו תהליך של טיפול וריפוי.

תהליך ההתמקדות מאפשר לנו להתחבר אל כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף, באמצעות  חבור אל חוכמת הגוף הטבעית המניעה קדימה תהליכים עמוקים של שינוי, צמיחה וריפוי.

אז, מה מקומו של הגוף אצלך המטפל? אצלך כאדם אנושי?

זוהי הזדמנות טובה, אם עצרת וקראת עד כאן, להמשיך לעצור (להיות בפאוזה) שקטה עוד קצת… להפנות את תשומת הלב שלך פנימה אל הגוף….ולשים לב… מה קורה עכשיו… מה אני חש… מה ההרגשה בגוף….ורק לשהות שם… בלי מאמץ. בלי רצון לשנות מאום, בלי ביקורת, בלי כעס…פשוט  להיות בקשר עם הגוף/ או עם חלק בגוף שזקוק לתשומת הלב עכשיו… זה הגוף שנמצא שם עבורך כל הזמן ועובד קשה כדי שתתפקד בצורה אופטימלית. מגיע לו. לא כך?

כן, זה חיבור מעניין ומסקרן, בעיקר אם אינך עושה זאת לעיתים קרובות.  אם בא לכם כתבו לי מה מצאתם, אם עשיתם את מה שהזמנתי אתכם עכשיו. אתם מוזמנים להגיב והמשך יבוא.

סקרנים ללמוד עוד? הקורס למטפלים בשיתוף פעולה עם נט"ל, נפתח בסוף החודש, בינתיים בזום ומקווה שגם נצליח להפגש פנים אל פנים. (הכל תלוי במצב)

פרטים נוספים בלינק http://focusing.co.il/?page_id=2570  ובנייד 052-2591245-בלהה פרולינגר

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244