להקשיב לגוף. להבין את הנפש!

להקשיב לגוף

הלוגו שלנו במרכז הישראלי להתמקדות,  מזה למעלה מ-20 שנה, הוא "להקשיב לגוף. להבין את הנפש"! אתמול השיר שכתבה יעל קלו מור "רק תקשיבי" הפך להיות הטריגר לבלוג הזה. (הנה רק 2 בתים ממנו)

רק תקשיבי/יעל קלו מור

תקשיבי לו לגוף

הוא יודע לפניך

מונה פעימותיך

מכיר את שרירי נפשך.

תקשיבי הוא רגיש לך

לקצב צעדייך

לחומך לנשימותיך

הוא יודע קצה כוחך….

אני כל כך אוהבת את הכתיבה שלה, וכשאני קוראת את מילותיה אני מתרגשת כל פעם מחדש. בקליניקה שלי, השיר ממוגנט ללוח עימו אני עובדת עם מטופלים, כשחשוב לי להראות להם "שחור על גבי לבן" מה קורה להם באירועים שונים בעיתות מצוקה.

מתמקדים יאמרו שהיא בוודאי למדה "התמקדות"- פוקוסינג. האחרים שעוד לא התוודעו להתמקדות (ואני כמובן ממליצה לכם ללמוד …) ישאלו מה זה אומר להקשיב לגוף? איך מקשיבים לגוף? למה להקשיב? מה הוא יודע …?

התמקדות מלמדת אותנו להקשיב לגוף. לגוף יש חוכמה משלו. הגוף נמצא איתנו בדיאלוג מתמשך, יום יום, שעה שעה. רגע אחרי רגע.

בדרכו שלו, בשפתו הוא, שפת הסימפטומים והתחושות הגופניות, הוא מאותת לנו. יש מי שמקשיב לו, אך רובינו לא מורגלים בכך. מגיל צעיר מלמדים אותנו ל"חשוב בהגיון", לא להיסחף אחרי הרגש. אך מה אם לגוף יש ידע משלו? ידע המבוסס על כל החוויות וההתנסויות שלנו בחיינו, אלו שעובדו בתודעה שלנו וגם אלו שלא. אלו שהשאירו בתוכנו כאב, פצע, שריטה עמוקה, אלו שהטביעו את חותמם בנו אחרי ארועים משמעותיים בחיינו ומנהלים אותנו מבפנים. כן, כמובן גם אירועים משמחים משמעותיים. בגוף הם חיים, מחפשים שינוי וריפוי ממתינים לרגע שמישהו יקשיב להם, שמישהו יהיה נוכח באמת עימם ויהיה מוכן להקשיב לסיפור שבגוף. כשהמפגש הזה מתרחש נוצר מפגש בין תודעה וגוף, בין שכל לרגש/לתחושה, בין גוףנפש. ואז ה"יותר" (כפי שפרופסור יוג'ין ג'נדלין מגלה הגישה טוען) מגיע ונגלה ומשמעות חדשה נובעת מהתהליך. זהו תהליך של טיפול וריפוי.

תהליך ההתמקדות מאפשר לנו להתחבר אל כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף, באמצעות  חבור אל חוכמת הגוף הטבעית המניעה קדימה תהליכים עמוקים של שינוי, צמיחה וריפוי.

אז, מה מקומו של הגוף אצלך המטפל? אצלך כאדם אנושי?

זוהי הזדמנות טובה, אם עצרת וקראת עד כאן, להמשיך לעצור (להיות בפאוזה) שקטה עוד קצת… להפנות את תשומת הלב שלך פנימה אל הגוף….ולשים לב… מה קורה עכשיו… מה אני חש… מה ההרגשה בגוף….ורק לשהות שם… בלי מאמץ. בלי רצון לשנות מאום, בלי ביקורת, בלי כעס…פשוט  להיות בקשר עם הגוף/ או עם חלק בגוף שזקוק לתשומת הלב עכשיו… זה הגוף שנמצא שם עבורך כל הזמן ועובד קשה כדי שתתפקד בצורה אופטימלית. מגיע לו. לא כך?

כן, זה חיבור מעניין ומסקרן, בעיקר אם אינך עושה זאת לעיתים קרובות.  אם בא לכם כתבו לי מה מצאתם, אם עשיתם את מה שהזמנתי אתכם עכשיו. אתם מוזמנים להגיב והמשך יבוא.

סקרנים ללמוד עוד? הקורס למטפלים בשיתוף פעולה עם נט"ל, נפתח בסוף החודש, בינתיים בזום ומקווה שגם נצליח להפגש פנים אל פנים. (הכל תלוי במצב)

פרטים נוספים בלינק http://focusing.co.il/?page_id=2570  ובנייד 052-2591245-בלהה פרולינגר

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244