קבלת החלטות


האם קשה לך לקבל החלטות?

האם התהליך הזה מביא עמו ספק, חרטה או דאגה?

החלטות הן חלק מחיי השגרה שלנו ביומיום: החל במה נלבש היום, מה נאכל, את מי נפגוש, ומהן המשימות להיום.  אילו הן יחסית החלטות פשוטות שברובן הן אוטומטיות, מושתתות על הרגלים. בהחלטות מסוג אלו, לרוב, לא נשלם מחיר גבוה במיוחד על טעויות.

לעומת זאת אנו נפגשים בצורך לקבל החלטות קשות יותר בצמתים חשובים בחיים: קריירה, מקום מגורים, בחירת שותף/ה לחיים, בניית משפחה ועוד. בצמתים אילו אנו נקלעים למקום של קושי לקבל החלטה, כמו "נדנדה"; פעם בהחלטה, פעם בספק, בחרטה, בשינוי ההחלטה וחוזר חלילה. וגם כשנופלת ההחלטה רבים מאיתנו עדין ממשיכים לעסוק בשאלה "האם ההחלטה שלקחתי היתה הכי טובה, למה לא בחרתי ב…, האם הבחירה הזו תקדם אותי…"

למה כל כך קשה לקבל החלטות?

כי לכל החלטה יש רווח ויש מחיר ואיננו רוצים שהמחיר יהיה גבוה מדי. בכל החלטה שאנו לוקחים יש ויתור על משהו אחר… ידועה לנו האימרה: "אי אפשר לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלמה!"

כי לרוב אנו נדרשים לקבל החלטות בתנאים של אי וודאות. כבני אדם אנו מנסים לברוח מהמקום הזה. אנו זקוקים לוודאות; אם נעשה X התוצאה תהיה Y, יש בנו רצון לדעת שמה שעשינו יביא עבורנו את התוצאות הכי טובות, שלא נפסיד. קשה מאוד לתפקד במקום של אי וודאות, כי הגוף זקוק לביטחון, וכשזה לא מתקיים הגוף שולח איתותים של אי נוחות ומצוקה להם אנו קוראים קושי לקבל החלטה.

אחד המודלים הקוגניטיביים הנפוצים בתהליך קבלת החלטות הינו:

בספרות העוסקת בנושא קבלת החלטות נמצא מודלים נוספים לתהליכי קבלת החלטות.

דרך אחרת חשובה לא פחות, היא החלטה שנעשית מ"תחושת בטן." כך למשל יזמים טובים הם אילו שניחונו ביכולת שלהם לחוש ולדעת פוטנציאל של פרויקט מצליח מתוך תחושת בטן, עוד לפני שיש נתונים וודאים שאכן זה יהיה כך. למרות אי וודאות גדולה הם מסוגלים להצביע על אפשרויות חדשות והם מוכנים לקחת את ה"סיכון"…שיש בו גם סיכוי. רוב האנשים מתקשים לקחת סיכונים כאלה.

ויש גם נושאים שבהן השכל אומר לי משהו אחד והבטן אומרת לי את ההיפך… או הפוך… אז מה עושים? איך מחליטים?

האם תוכל למצוא דוגמה לכך מחייך?

התמקדות, כשמה כן היא, ממקדת את הנושא העומד במרכז ההחלטה. ומלמדת מיומנויות של חוסר הזדהות עם צד אחד או אחר המרכיבים את הבעיה. זה מונע הצפה רגשית, ומאפשר לראות הכל בצורה יותר ברורה ואובייקטיבית.

התמקדות עוזרת בתהליך קבלת החלטות בכך שהיא יוצרת דיאלוג חשוב בין השכל ל"תחושת הבטן".  היא מאפשרת תהליך עמוק בזמן קצר כדי לחקור את הרבדים והגורמים השונים שמעורבים בקבלת החלטות אמיצה.

התמקדות מאפשרת למקבל ההחלטות לפתח יכולת הכלה במקום שקיימת אי וודאות.  מקבל ההחלטות לומד להיות עם…התחושה הגופנית הלא מילולית שמביאה עמה תובנות חדשות לגבי כל אופציה שקיימת.  היא גם מלמדת את מקבל ההחלטות לקחת אחריות על הבחירה שלו בכאן ועכשיו, במקום להמשיך לחיות בספק, וברגשות אשם. כל זאת בידיעה, שההחלטה שמתקבלת פותחת שדה חדש של אפשרויות לפעולה, כשמצפן הגוףנפש מנווט אותי לעוד בחירות, כמו GPS ביולוגי טבעי.

 

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244