חרדת בחינות


אני לא יודע כלום… למדתי המון, שכחתי הכל… יש לי בלק אאוט, כואב לי הראש, הבטן… אני לא יכל/ה לתפקד… מה יהיה…

המשפטים הללו מאפיינים דיבור של אלו המצויים בחרדת בחינות. הם נאמרים באינטנסיביות הולכת וגוברת. בהתמקדות נאמר שמשפטים אלו הם איתותים של הגוף שיצא מאיזון ומבקש הקלה מהם.

תהליך התמקדות עוזר בזיהוי הסממנים הסובייקטיביים בחרדת הבחינות. בטיפול פרטני תוכל ללמוד על מרכיבי חרדת הבחינות האישית שלך ותלמד לטפל ולסייע בעצמך לעצמך.

התמקדות מאפשרת להקשיב לאיתותי הגוף, לזהות אותם מבלי להזדהות עמם. התמקדות היא אופטימית ומביאה לרווחה פיזית תוך כדי תהליך. מתמקדים לומדים לעזור לעצמם מבעוד מועד לפני שחרדת הבחינות מופיעה. הם לומדים שרשרת של צעדים המסייעים לווסת לנהל ולהוריד את רמת החרדה.

חרדת בחינות היא תגובה רגשית לתחושה של לחץ במצב מבחן והערכה. כאשר אנו נדרשים להוכיח ידע, יכולת וכישורים ואנו נמדדים על פיהם, או ההתקדמות שלנו נקבעת על פיהם, נוצר לחץ נפשי המעיד על החשיבות שאנו נותנים למצב (מבחן במוסד לימודי, מבחן נהיגה, ראיון עבודה, שיחת הערכה לקראת קידום בתפקיד בעבודה…)

הלחץ הנפשי נוצר עקב המחשבות האישיות שיש לנו בסיטואציה המסוימת. המחשבות והתפיסות שלנו על יכולותינו, התפיסה שלנו את עצמנו הן גורם חשוב בהתפתחות חרדת בחינות, אל מול המצב העומד בפנינו. אם האדם תופס עצמו כבעל יכולות טובות להתמודדות, כבעל סיכויים גבוהים להצליח, והדימוי העצמי שלו הינו חיובי, לרוב הוא יפרש את המצב כאתגר והציפייה להצלחה תאפשר מניעת לחץ וחרדה.

אך במידה והמחשבות הן שליליות ביחס לסיכוי להצליח, תתפתח תחושת אובדן שליטה, המצב יתפרש כמאיים ומסוכן ותגובות של לחץ תופענה.

חרדת הבחינות באה לביטוי בשלושה מישורים:

המישור הפיזי/רגשי– התרגשות, מתח, דאגה, פחד, דפיקות לב, כאבי בטן, בחילה, שלשולים, כאב ראש, רעד, הזעה…

המישור השכלי- בלק אאוט, בלבול, שכחה, חוסר ריכוז, הסחת דעת, אי הבנה של השאלות…

המישור ההתנהגותי- חוסר למידה או הגזמה בלמידה, בחירת מסלול קל מהיכולות, צבירת פערים, ניסיונות להימנעות מהסיטואציה, דחיית המבחן…

חשוב לציין שכל התופעות הללו נמצאות על רצף. המכנה המשותף לאנשים הסובלים מחרדת בחינות הוא מעגל אינסופי (לופ) של דאגה, לחץ ופחד ועד לחרדה.

טיפול בחרדת בחינות

© Copyright המרכז הישראלי להתמקדות - בלהה פרולינגר 052-2591245 עצמאות פרלשטיין 052-3944244